Gimnastică. Reprezentativele Statelor Unite ale Americii au câștigat titlul mondial

Postat la: 28.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: espn.go.com

Echipa feminină de gimnastică a Statelor Unite ale Americii, campioana en-titre, a câştigat, marţi seară, titlul mondial cu un total de 181.338 puncte, la Glasgow (Scoția). Americancele au fost urmate pe podium de China (176.164) şi Marea Britanie (172.380).

Următoarele clasate au fost reprezentativele Rusiei (171.964), Japoniei (169.887), Canadei (167.697), Italiei (167.597) și Olandei (162.730). Toate cele opt echipe au obţinut şi calificarea directă la JO din 2016.

Echipa României nu s-a calificat în finala CM, după ce a încheiat, vineri, pe locul 13 în competiţia de calificări. Astfel româncele vor evolua la turneul preolimpic pentru unul din ultimele patru locuri care duc la Jocurile Olimpice de anul viitor.

Singurele gimnaste care au obţinut calificări în finalele individuale sunt Larisa Iodache şi Laura Jurca, ambele la individual-compus, finala fiind programată joi.
La ediţia CM din 2014, echipa feminină a României s-a clasat pe locul 4.