Handbal masculin. HCM Minaur Baia Mare a remizat cu Kadetten Schaffhausen, în Liga Campionilor

Postat la: 04.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Echipa de handbal masculin HCM Minaur Baia Mare a terminat la egalitate cu formația elvețiană Kadetten Schaffhausen, scor 31-31 (16-18), duminică, pe teren propriu, în Grupa D a Ligii Campionilor, potrivit Agerpres.

După 5 minute de joc, Minaur era condus cu 2-4, dar peste cinci minute se afla în avantaj, 6-5. La pauză, diferența era de două goluri în favoarea oaspeților, 16-18. Campioana României a marcat patru goluri consecutive în debutul părții secunde, astfel că în min. 37 scorul era 20-18.

Cu cinci minute înainte de final, Minaur conducea cu 30-28. Au urmat trei goluri la rând ale vizitatorilor, iar Ivancsik a egalat la 31-31, cu un minut înainte de final.

Cei mai buni marcatori ai băimărenilor au fost Tamas Ivancsik și Vladislav Ostroușko, 8 goluri fiecare, restul fiind reușite de Inal Aflitulin - 3, Cristian Ghiță - 1, Viorel Fotache - 1, Marius Sadoveac - 5, Albert Cristescu - 1, Daniel Bera - 4.

Manuel Liniger a reușit cele mai multe goluri pentru Kadetten, 8, celelalte fiind înscrise de Dimitrij Kuttel - 5, Andrija Pendic - 6, Christoffer Braennberger - 4, Gabor Csaszar - 3, Luka Maros - 1, Nik Tominec - 4.

În celelalte meciuri din grupă, Metalurg Skopje a dispus de Elverum Handball Herrer cu 22-19, iar Motor Zaporoje a învins-o pe Skjern Handbold cuz 31-26.
Metalurg ocupă primul loc, cu 4 puncte (+1), urmată de Skjern Handbold, 4 p (+13), Motor Zaporoje, 4 p (+6), HCM Baia Mare, 3 p, Elverum Handball Herrer, 2 p, Kadetten Schaffhausen, 1 p.

Minaur va juca următorul meci în deplasare, cu formația norvegiană Elverum Handball Herrer, pe 11 octormbrie.