Handbal masculin. România, învinsă de Austria în preliminariile Campionatului Mondial

Postat la: 05.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: jurnalul.ro

Naționala de handbal masculin a României a fost învinsă de reprezentativa Austriei cu scorul de 27-24 (13-9), miercuri seara, în localitatea Maria Enzersdorf, în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2017, potrivit Agerpres.

Primele 20 de minute ale partidei au fost echilibrate. Gazdele au marcat de cinci ori la rând și s-au desprins la 12-7 (26), scorul la pauză fiind de 13-9 pentru austrieci.

În minutul 37, Austria avea avantaj de trei goluri, 17-14, dar a avut o nouă perioadă de grație, cu cinci goluri consecutive, astfel că tabela a ajuns al 22-14 (42). Românii au micșorat diferența până la trei goluri, scorul final fiind de 27-24.

Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 9 goluri.

În alt meci din grupă, Italia a învins Finlanda cu 27-19. România va juca următorul meci duminică 8 noiembrie, cu Italia, la Călărași (18,00).
Câștigătoarea grupei se va califica în play-off.