HCM Baia Mare - Buducnost 29-24. Liga Campionilor, prima manșă a sferturilor. Neagu a marcat opt goluri

Postat la: 02.04.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Echipa feminină de handbal HCM Baia Mare și-a arătat limitele în meciul cu echipa muntenegreană Buducnost Podgorica. Vicecampioana României a ăierdut cu scorul de 29-24 (17-10), sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Internaționala română Cristina Neagu a marcat 8 goluri pentru muntenegrence. Oaspetele au condus aproape tot meciul. HCM Baia Mare a avut o revenire în repriza secundă, a recuperat gol cu gol și s-a apropiat la 24-25 (51), dar apoi Buducnost a înscris de patru ori până la final. Manșa a doua a sferturilor de finală va avea loc pe 10 aprilie, la Podgorica.

Au evoluat echipele:

HCM Baia Mare: Ionica Munteanu - Alexandra Do Nascimento (1 gol), Ana-Maria Tănăsie, Allison Pineau (7), Lois Abbingh (4), Gabriela Perianu (3), Valentina Ardean Elisei (1), Katarina Jezic (2), Luciana Marin, Timea Tătar (2), Patricia Vizitiu (4). Antrenor: Aurelian Roșca.

Buducnost: Marta Zderic, Ljubica Nenezic - Radmila Petrovic (7), Cristina Neagu (8), Djurdjina Jaukovic, Katarina Bulatovic (3), Ema Ramusovic, Dragana Cvijic (4), Majda Mehmedovic (5), Biljana Pavicevic, Kinga Achruk (1), Milena Raicevic (1). Antrenor: Dragan Adzic.