Leo Messi a jucat 500 de meciuri la Barcelona. Cifrele argentinianului

Postat la: 31.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: tn.com.ar

Argentinianul Lionel Messi (28 de ani) a ajuns la 500 de meciuri disputate la Barcelona, miercuri seara, o dataă cu partide dintre catalane și Betis Sevilla, scor 4-0, în etapa a 17-a a campionatului de fotbal spaniol.

Messi s-a alăturat, astfel, unor jucători precum Xavi Hernandez, Carles Puyol, Andres Iniesta sau Victor Valdes, care au disputat, la rândul lor, cel puțin 500 de meciuri la Barca.

Format la academia clubului catalan, La Masia, Messi a debutat în prima echipă a Barcelonei pe 16 noiembrie 2013, la vârsta de 16 ani, 4 luni și 23 de zile. El a fost introdus pe teren în minutul 75 al meciului amical cu echipa portugheză FC Porto, antrenată la momentul respectiv de Jose Mourinho.

Miercuri seara, Messi a marcat golul de 2-0, în minutul 33 al partidei cu Betis Sevilla. În total, el a punctat de 425 de ori pentru Barcelona.