LIGA EUROPA. Astra – Inverness 0-0 (în tur, 1-0). Giurgiuvenii s-au calificat în turul trei preliminar, unde vor avea un adversar din Premier League

Postat la: 24.07.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Astra s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Europa, în urma remizei albe înregistrate, pe teren propriu, în compania echipei scoţiene Inverness CT, în manşa secundă a turului doi preliminar al competiţiei. În tur, giurgiuvenii a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0.

Singurele ocazii de gol ale primei părți le-au aparținut oaspeților. În minutul 43, Doran a trimis periculos cu capul din careu, dar Lung a prins fără probleme. În prelungirile primei părți, Christie a trimis spre poartă, din afara careului, dar Lung și-a făcut din nou datoria. Astra a replicat în minutul 54, prin Budescu. Williams a respins mingea șutată de român. Cu trei minute înainte de final, același Budescu a rămas singur cu portarul advers, dar nu l-a putut învinge.

Cele două echipe

Astra Giurgiu: Lung jr. - Queiros, Găman, Geraldo, Junior Morais - Seto, Boldrin (Dandea '85) - Enache (Florea '80), Teixeira, De Amorim - Budescu (Lovin '90). Antrenor: Marius Şumudică.

Inverness CT: O. Williams - Raven, Warren, Meeking, D. Williams (Foran '78) - Devine - Tansey, Wedderburn (Draper '79), Doran - Christie - Dani Lopez. Antrenor: John Hughes.

În turul trei preliminar al Ligii Europa, Astra va întâlni echipa West Ham United. Englezii au învins, joi, în deplasare, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, formaţia malteză Birkirkara FC, în manşa secundă a turului doi preliminar al competiţiei.

În următoarea fază a competiției, elevii lui Marius Șumudică vor disputa turul în deplasare, la 30 iulie, iar returul este programat în România, la 6 august.