LIGA EUROPA. FC Botoșani - Legia Varșovia 0-3 (în tur, 0-1). Moldovenii au ratat califiarea în turul trei prleiminar al competiției

Postat la: 24.07.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

FC Botoşani a fost învinsă de Legia Varșovia, scor 0-3, într-un meci disputat pe teren propriu, în manșa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa. Polonezii s-au impus și în prima manșă disputată pe teren propriu, scor 1-0, și s-au calificat în turul trei preliminar al competiției, cu scorul general de 4-0.

Oaspeții au deschis scoru în minutul 7, prin Guilherme, cu un șut de la marginea careului mic. Faza a plecat de la greșeala lui Cordoș, care a pierdut un balon în propria jumătate a terenului. În minutul 38, Acsinte l-a faultat în careu pe Nikolici, iar polonezii au primit lovitură de pedeapsă. Tot el a transformat pentru 2-0. Cu șapte minute înainte de final, Prijovici a stabilit scorul final, cu un șut de la 14 metri.

Cele două echipe

FC Botoşani: Iliev - Patache (Martinus '33), Cordoş (Vaşvari '46), Plămadă, Acsinte - R. Costin (Robertson '73), Cucu - Brata, Croitoru, Dimitrov - Hadnagy. Antrenor: Leo Grozavu.

Legia Varşovia: Kuciak - Broz, Rzezniczak, Pazdan, Brzyski (Zyro '46) - Furman, Jodlowiec (Maslowski '79) - Guilherme, Duda, Kucharczyk - Nikolici (Prijovici '70). Antrenor: Henning Berg.