MotoGP. Dani Pedrosa a câștigat Marele Premiu al Japoniei. Rossi, al doilea

Postat la: 11.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Spaniolul Dani Pedrosa (Honda) a câștigat Marele Premiu la MotoGP, duminică, pe circuitul Motegi. Liderul clasamentului, italianul Valentino Rossi (Yamaha), s-a clasat pe locul 2, care îi consolidează poziția în fruntea campionatului mondial la clasa-regină a motociclismului viteză, după 15 curse, informează Agerpres.

Pedrosa a obținut prima victorie în actualul sezon și a 50-a din carieră.

În clasamentul mondial la MotoGP, Valentino Rossi are 283 puncte, pe locul secund se află spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha), cu 265 puncte, iar pe locul trei se află tot un iberic, Marc Marquez (Honda), cu 197 puncte.

La clasa Moto2, victoria la Marele Premiu al Japoniei și titlul mondial au revenit francezului Johann Zarco (Kalex), în timp ce la clasa Moto3 a câștigat pe circuitul Motegi victoria italianul Niccola Antonelli (Honda).