Preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21. România a remizat pe terenul Țării Galilor

Postat la: 17.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: frf.ro

Reprezentativa de tineret a României a remizat în deplasare, în compania Țării Galilor, scor 1-1 (1-1), marți seara, la Wrexham, în Grupa a 5-a, din preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2017, informează frf.ro.

Tricolorii au deschis scorul rapid, prin Ionuț Nedelcearu (2), dar galezii au restabilit egalitatea prin Thomas O'Sullivan (14). Oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după ce portarul Brănescu a fost eliminat în penultimul minut al primei reprize.

După pauză, galezii au dominat jocul cu românii, iar O'Sullivan (51) și Burns (66) au ratat cele mai mari ocazii. În clasament, pe primul loc se află Țara Galilor, cu 11 puncte (5 jocuri), urmată de Danemarca, 10 p (4 j), România, 10 p (6 j), Bulgaria, 9 p (5 j), Luxemburg, 1 p (4 j), Armenia, 1 p (6 j).
Următorul meci al României se va juca pe 29 martie, acasă, cu Țara Galilor.

Cele două echipe

Țara Galilor: 1. Billy O'Brien - 2. Liam Shephard, 6. Thomas Lockyer, 5. Joshua Yorwerth, 3. Declan John (căpitan) - 7. Ryan Hedges (18. Callum Saunders, 87), 4. Joshua Sheehan, 8. Lee Evans - 11. Harry Wilson (17. Jake Charles, 46), 10. Thomas O'Sullivan (14. Ellis Harrison, 71) - 9. Wesley Burns. Selecționer: Geraint Williams.
Rezerve neutilizate: 12. Michael Crowe - 15. Joseph Wright, 16. Louis Thompson, 13. Jordan Evans.

România: 1. Laurențiu Brănescu - 3. Robert Hodorogea, 5. Deian Boldor (căpitan), 16. Dragoș Nedelcu (20. Andreas Calcan, 80), 4. Cristian Manea - 13. Ovidiu Popescu, 8. Ionuț Nedelcearu, 18. Răzvan Marin (12. Valentin Cojocaru, 45+1) - 7. Adrian Constantin Păun, 11. Dorin Rotariu - 9. George Pușcaș (15. Mihai Voduț, 90+2). Selecționer: Cristian Dulca.
Rezerve neutilizate: 6. George Miron, 19. Nicolae Vasile, 14. Alexandru Ioniță, 17. Andreas Ivan.

Arbitru: Mitja Zganec; arbitri asistenți: Andraz Kovacic, Manuel Vidali; arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (toți din Slovenia)
Delegat UEFA: Markku Lehtola (Finlanda), observator UEFA pentru arbitri: Leif Sundell (Țara Galilor)
Cartonașe galbene: Popescu (11), O'Sullivan (44), Nedelcearu (67), Burns (73).
Cartonaș roșu: Brănescu (44).