Record pentru Gianluigi Buffon. Legendarul portar a devenit jucătorul cu cele mai multe minute jucate din istoria clubului Juventus Torino

Postat la: 22.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: sportwitness.ning.com

Gianluigi Buffon (37 de ani) a devenit fotbalistul cu cele mai multe minute jucate din istoria clubului Juventus Torino, cu 48.885 de minute, potrivit digisport.ro.

Buffon evoluează la Juventus din 2001, după ce s-a transferat de la AC Parma. În acest sezon de Serie A, Gianluigi Buffon a bifat 630 de minute în cele 7 meciuri, în timp ce în UEFA Champions League a strâns270 de minute în primele 3 jocuri din faza grupelor.

Juventus a remizat pe teren propriu cu Borussia Monchengladbach, din Germania, scor 0-0, în etapa a treia a grupei D din Champions League.