EURO 2016. ROMÂNIA - ELVEȚIA 1-1. Tricolorii, obligați să învingă Albania pentru calificarea în optimi. Stancu a marcat iar din penalty / VIDEO

Postat la: 15.06.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: frf.ro

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate meciul disputat cu reprezentativa Elveției, scor 1-1, miercuri, pe stadionul ''Parc des Princes'' din Paris, în Grupa A la EURO 2016.

Tricolorii au deschis scorul prin Bogdan Stancu în minutul 18, din penalty. Cristian Săpunaru a lovit bara, cu un șut trimis în minutul 28. Mehmedi a egalat pentru elvețieni, cu o lovitură de cap, în minutul 57.

Diseară, de la ora 22:00, Franța întâlnește Albania, în celălalt meci al grupei. În ultima etapă, elevii lui Anghel Iordănescu joacă împotriva Albaniei, duminică, într-un meci decisive pentru calificarea în optimile competiției.

///

ROMÂNIA - ELVEȚIA 1-1
B. Stancu (18) / Mehmedi (57)

///

Final de meci

Min. 70: Torje îl încearcă pe portarul elvețienilor cu un șut plasat, dar Sommer respinge.

Min. 57: GOL. Mehmedi egalează, cu o lovitură de cap. România - Elveția 1-1

Min. 52: ocazie mare a tricolorilor. Djorou, aproape de autogol.

A început repriza secundă.

Pauză.

Min. 28: Săpunaru țintește bara, cu un șut din interiorul careului!

Min. 20: ocazie mare a elvețienilor, prin Schar care a șutat sub transversală. Tătărușanu a respins.

Min. 18: GOOOOOOOOOOOOOOOOL. Bogdan Stancu transformă o lovitură de pedeapsă scoasă de Alexandru Chipciu. România - Elveția 1-0

A început meciul!

Echipele de start

ROMÂNIA

12. Tătăruşanu - 22. Săpunaru, 6. Chiricheș (C), 21. Grigore, 3. Raț - 18. Prepeliță, 8. Pintilii - 11. Torje, 19. Stancu, 7. Chipciu - 13. Keșeru
Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung - 2. Mățel, 4. Moți, 5. Hoban, 9. Alibec, 10. Stanciu, 14. Andone, 15. Găman, 16. Filip, 17. Sănmărtean, 20. Popa

ELVEȚIA

1. Sommer - 2. Lichtsteiner (C), 22. Schar, 20. Djourou, 13. Rodriguez - 11. Behrami, 10. Xhaka - 23. Shaqiri, 15. Dzemaili, 18. Mehmedi - 9. Seferovic
Rezerve: 12. Hitz, 21. Burki - 3. Moubandje, 4. Elvedi, 5. Von Bergen, 6. Lang, 7. Embolo, 8. Frei, 14. Zakaria, 16. Fernandes, 17. Tarashaj, 19. Derdiyok

///

Echipa națională de fotbal a României dispută azi, 15 iunie, al doilea meci de la Campionatul European, ediția 2016. Tricolorii vor întâlni, de la ora 19:00, reprezentativa Elveției. Confruntarea va avea loc pe Parc des Princes din Paris și va fi transmisă în direct de Pro TV, Dolce Sport și în format livetext pe ZIUAnews.ro.

În primul meci de la Euro, România a fost învinsă de Franța, scor 1-2, iar Elveția a dispus de Albania cu 1-0. Tot în Grupa A, de la ora 22:00, Franța întâlnește Albania.

Pentru meciul România - Franța, UEFA l-a delegat pe arbitrul Sergei Karasev (37 de ani). "Centralul" din Rusia va fi ajutat de conaționalii Nikolai Golubev și Tiknon Kalugin, la linie, Sergei Lapochkin și Sergei Ivanov, adiționali, și de al patrulea arbitru Aleksei Kulbakov, din Belarus.

Selecționerul României, Anghel Iordănescu, a prefațat duelul cu elvețienii. "Atmosfera în cadrul echipei noastre e bună. Ne aşteaptă un duel cu o echipă valoroasă, experimentată. Sper ca băieții să repete jocul bun de vineri. E adevărat, am primit goluri de fiecare dată în ultimele meciuri, dar mâine sperăm să nu primim și, așa cum am făcut-o de fiecare dată în ultimele întâlniri, să înscriem de mai multe ori", a declarat Iordănescu, potrivit frf.ro.

Reprezentativa Elveției s-a calificat la turneul final de pe locul secund într-o grupă din care au mai făcut parte Anglia, Slovenia, Estonia, Lituania și San Marino. Elveția a câștigat șapte partide și a pierdut trei.

Palmares: S-a calificat pentru a treia oară în istorie la un Campionat European, de trei ori sfertfinalistă a Campionatului Mondial (1934, 1938, 1954).

Istoricul întâlnirilor directe:

● 12 meciuri directe: 5 victorii ale României, trei remize și patru eșecuri
● Ultima întâlnire: Elveția - România 0-1 (gol Gh. Grozav), amical disputat în mai 2012