România - Italia 35-22. Victorie la scor în preliminariile Campionatului Mondial de handbal masculin

Postat la: 09.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: oradestiri.ro

România a reușit o victorie la scor în fața Italiei, 35-22, în preliminariile Mondiaului de handbal masculin din 2017.

Tricolorii veneau după un eșec în meciul cu Austria. La pauza confruntării care a avut loc la Călărași, România conducea cu 13-12 la pauză. Repriza secundă a fost de vis. Tricolorii au înscris de 22 de ori, în timp ce oaspeţii au mai reuşit doar 10 puncte. Cel mai bun marcator al partidei a fost italianul Dean Turkovic, cu 9 goluri, faţă de cele 6 reuşite de Marius Sadoveac.

Din grupa României fac parte Italia, Austria şi Finlanda. Doar prima clasată merge în play off. Următoarea partidă va avea loc pe 6 ianuarie, în Finlanda.