România U19 s-a calificat la EURO 2016. Puștii lui Spier au învins Andorra cu 2-0 VIDEO

Postat la: 14.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: frf.ro

Naţionala Under 19 a României s-a calificat, sâmbătă la Turneul final de la Euro 2016 după ce a reușit a doua victorie a turneului de calificare. Puștii lui Andrei Spier au învins selecționata Andorrei, scor 2-0 și şi-au atins obiectivul propus pentru grupa de calificare organizată la Oradea şi Paleu.

Eroul tricolorilor a fost Cristi Ene, cel care la primul meci ca și titular în tricolul României a reușit să marcheze două goluri și să aducă victoria. Selecţionerul Andrei Spier a efectuat trei schimbări în formula de start pentru meciul cu Andorra, lăsându-i pe bancă pe Pham, Alex Stoica - autorul unui gol în meciul cu Feroe şi Botă. În locul acestora au apărut Rogoza, Patrick Petre şi Cristi Ene (foto, dreapta).

Ultimii doi au conlucrat inspirat la faza din minutul 7 a meciului, la care portarul Pires l-a faultat pe jucătorul provenit de la Dinamo în afara careului şi a fost eliminat.

Rămaşi în zece atât de timpuriu, jucătorii din Andorra nu au abandonat lupta, însă nu au avut ce face la faza din minutul 19, atunci când centrarea lui Rogoza a fost transformată în gol de Cristi Ene, cu o lovitură de cap.

După 0-1 la pauză, defensiva Andorrei a capotat la doar şase minute de la reluare, atunci când o centrare de pe stânga a fost bâlbăită de portarul de rezervă Lage - intrat după eliminarea lui Pires şi unul dintre coechipierii săi. Cristi Ene a speculat gafa celor doi şi a îndeplinit o formalitate din faţa porţii goale, reuşind dubla.

Până la finalul partidei scorul a rămas neschimbat şi România se califică la Turul de Elită alături de Elveţia. Cele două echipe se vor duela marţi, 17 noiembrie, pe stadionul "Iuliu Bodola", de la ora 11:00, pentru a stabili câştigătoarea grupei a XI-a de calificare. De la aceeaşi oră, tot marţi, dar pe stadionul "Comunal" din Paleu, se vor întâlni Feroe şi Andorra.

UNDER 19: România - Andorra 2-0

VIDEO / Golurile naţionalei Under 19 a României în meciul cu Andorra, din cadrul grupei a 11-a de calificare la Turul de Elită. Pentru echipa antrenată de Andrei Spier a marcat Cristi Ene, în minutele 19 şi 51

Posted by Echipa națională de fotbal a României - Pagina oficială on Saturday, November 14, 2015

ROMÂNIA - ANDORRA 2-0 (1-0) Cristi Ene (19, 51)

ROMANIA: 1. Tordai - 2. Rogoza, 5. Dudea, 6. R. Popa (22. M. Drăghici 84), 14. D. Panait (cpt.) (15. Pham 62) - 4 Chivari, 8 Dr. Cojocaru - 7. P. Petre, 10. Cicâldău, 17. Vâlceanu - 9. Cr. Ene (20. Botă 75)
Antrenor: Andrei Spier
Rezerve nefolosite: 12. I. Pop - 11. D. Popa, 16. Hreniuc, 19. Al. Stoica

ANDORRA: 1. Pires - 19. Viladot, 5. Llovera (cpt.), 15. Alavedra (20. Garcia 74), 2. Cervós - 7. Martinez, 14. Aláez, 6. Villagrasa, 11. Pijuan (13. Lage 7) - 10. Nazzaro (17. André Armada 79), 9. Torres
Antrenor: Jesús Julián Lucendo
Rezerve nefolosite: 4. Luis Teixeira, 8. Gabriel Fernández, 21. Daniel Alves, 22. Ricard Fernández

Cartonaşe galbene: D. Panait (45), Botă (90+2) / Alavedra (23), Martinez (69), Aláez (90+1)