Steaua - CSU Craiova 2-0, etapa a 21-a. Papp a deschis scorul cu un șut de la peste 30 de metri, iar Tade a închis tabela / VIDEO

Postat la: 06.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: csuc.ro

Steaua a câștigat meciul cu CSU Craiova, scor 2-0, duminică seara în etapa a 21-a a Ligii I. Partida s-a disputat pe stadionul „Nicolae Dobrin", din Pitești.

În minutul 19, Popov a căzut pe umărul stâng după un contact cu Papp. Bulgarul nu a mai putut continua meciul și a fost luat de Ambulanță direct de pe gazon. În locul lui a intrat Dumitraș. Prima ocazie clară de gol a avut loc în minutul 34. Adi Popa a trimis spre poartă, dar Bălgrădean a reținut. Pasa i-a aparținut lui Tade. Roș-albaștrii au continuat să atace, iar în minutul 50 același Popa l-a luat la țintă pe Bălgrădean din doar câțiva metri. Faza poate candida la ratarea anului. Odată cu scurgerea timpului, cele două echipe au început să atace mai mult, iar numărul duelurilor de la limita regulamentului s-a înmulțit. În minutul 80, Hamroun a trimis din întoarcere de la marginea careului, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Paul Papp a deschis scorul în minutul 81, cu un șut excepțional de la peste 30 de metri. Pentru Papp, acesta a fost primul gol din actualul sezon. După doar două minute, Tade a „dublat" avantajul campionilor en-titre. Atacantul francez a reușit al doilea lui gol din acțiune, în tricoul Stelei.

Oltenii au închieat partida în inferioritate numerică. Băluță a văzut direct cartonașul roșu, după un faut grosolan comis asupra lui Adi Popa. Până la final, Hamroun a fost aproape 3-0.

În urma aceste victorii, Steaua ocupă locul 4, cu 34 de puncte, la egalitate cu Dinamo. Alb-roșii au un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, CSU Craiova ocupă locul 8, cu 27 de puncte.

Cele două echipe

Steaua: Niță - Râpă, Varela, Papp, Toșca - Breeveld (80 Tahar), Stanciu (88 Carp), Tudorie (52 Muniru) - A. Popa, Hamroun, Tade. Rezerve: Cojocaru, Carp, Sulley, Alcenat, Tahar, Onțel, Enceanu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf

CSU Craiova: Bălgrădean (83 Straton)- Achim, Popov (24 Dumitraș), Iliev, Vătăjelu - Kay, Mateiu - Bancu, Zlatinski, Ivan - Nuno Rocha (89 Băluță). Rezerve: Straton, Curelea, Dumitraș, Băluță, Madson, Izvoranu, Hergheligiu. Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbuleț, Vladimir Urzică. Rezervă: Marcel Bîrsan
Observatori: Eduard Dumitrescu, Viorel Ilinca