Volei masculin: Performanța remarcabilă a SCM U Craiova la debutul în Liga Campionilor

Postat la: 07.12.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

SCM "U" Craiova a obținut o victorie remarcabilă în fața formației poloneze PGE Skra Belchatow, cu scorul de 3-1 (30-28, 25-23, 19-25, 25-22), marți seara, în Sala Polivalentă Oltenia din Craiova, la debutul său în Grupa D a Ligii Campionilor la volei masculin.

Formația din Bănie, care nu a avut un tur prea bun în Divizia A1, s-a impus într-o oră și 57 de minute în fața vicecampioanei Poloniei (Polonia e campioana mondială en titre la masculin, n. red.), la capătul unui meci echilibrat.

Echipa antrenată e Dănuț Pascu a dominat prima parte a setului inaugural, apoi oaspeții au preluat inițiativa, însă craiovenii au reușit să își adjudece setul în prelungiri, cu 30-28, după ce au salvat două mingi de set.