Atletico Madrid S-A CALIFICAT în finala Champions League, după un meci spectaculos cu Bayern Munchen / VIDEO

Postat la: 04.05.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, marți seara. Spaniolii au fost învinși de Bayern Munchen, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), în returul semifinalelor. În tur, madrilenii câștigaseră cu 1-0.

Gazdele au deschis scorul în minutul 31, prin spaniolul Xabi Alonso, dintr-o lovitură liberă. Bavarezii au avut șansa să se desprindă pe tabelă, dar  Thomas Muller a ratat un penalty acordat pentru fault la Javi Martinez. Atletico a restabilit egalitatea prin francezul Antoine Griezmann (54), iar nemții aveau nevoie de două goluri pentru a se califica în finala de la Milano, programată pe 28 mai.

Robert Lewandowski a dus scorul la 2-1, în minutul 74. Atletico a beneficiat de un penalty acordat eronat de arbitrul turc Cakir, dar Neuer a apărat șutul lui Fernando Torres. Până la final, Bayern a atacat în valuri, dar fără a marca golul calificării. Atletico va juca a doua sa finală de Liga Campionilor, în ultimii patru ani.