CSU Craiova - CSMS Iași 3-2, play-out. Oltenii, aproape de Europa League

Postat la: 22.05.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: csuc.ro

U Craiova a câştigat derby-ul pentru primul loc al fazei de play-out, cu CSMDS Iași, scor 3-2, duminică, pe teren propriu, și speră să prindă ultimul loc de Europa League.

Gazdele au deschis scourul în minutul18, prn Vătăjelu, care a transformat un penalty obţinut de Băluţă.
În prelungirile primei reprize, CSMS Iași a restabilit egalitatea prin Golubovic. În repriza secundă, cele două echipe au atacat continuu,
cu gândul la Europa League.

Moldovenii au trecut în avantaj, graţie golului înscris de Andrei Cristea. Avanatajul oaspeţilor a durat doar 10 minute. Herghelegiu a egalat la 2-2, printr-o lovitură de cap, la capătul unei pase cu călcâiul a lui Iliev, din minutul 59. După câteva ratări ale oltenilor, Iliev a stabilit scorul final, cu 10 minute înainte de final.

Cu două etape înainte de final, CSU Craiova e lider în play-out, cu 36 de puncte, urmată de CSMS Iași, cu un punct mai puțin.