Roma Open 2016. Simona Halep a fost eliminată din competiția italiană în primul meci jucat

Postat la: 11.05.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Halep a pierdut foarte repede primul set al meciului disputat în turul al doilea al turneului de la Roma împotriva Dariei Gavrilova, cu scorul de 3-6. În al doilea act al jocului, constănțeanca a început să dea semne de revenire în joc și după ce Gavrilova a condus 3-1, a reușit să se impună cu 6-4.

Ploaia a întrerupt meciul, iar sportivele au mers la vestiare înaintea decisivului. pauza i-a fost benefică australiencei care a revenit cu mai multă prospeţime pe teren şi a jucat iar foarte bine reușind să își adjudece și setul trei scor 6-3.

La ediţia trecută a turneului de categorie Premier 5 de la Roma, Halep a ajuns în semifinale, astfel că ea avea de apărat 350 de puncte. Înfrângerea de miercuri o va costa cel puţin un loc în clasamentul WTA, dar ar putea pierde chiar două.

Pentru Halep va urma participarea la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului.