România este groggy înainte de EURO 2016. Tricolorii au primit patru goluri de la Ucraina / VIDEO

Postat la: 29.05.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: frf.ro

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Ucrainei, duminică seara, în cel de-al doilea meci de verificare pentru Campionatul European din această vară, scor 3-4. Tricolorii au încasat de două ori mai multe goluri decât în preliminarii. Meciul a avut loc pe stadionul Olimpic din Torino.

România a început bine jocul, iar Gabriel Torje a deschis scorul în minutul 23 cu un șut la colțul scurt, din afara careului. Ucraina a restabilit egalitatea cu un minut înainte de pauză, prin Roman Zozulia. Patru minute de la reluare, Aleksandr Zincenko a profitat de o gafă a lui Vlad Chiricheș și a dus scorul la 2-1 pentru Ucraina.

În minutul 55, Evgheni Konoplianka l-a învins pe Tătărușanu cu un șut de la 15 metri. După doar patru minute, defensiva echipei lui Iordănescu a fost făcută din nou șah-mat. Andrei Iarmolenko a înscris golul cu numărul patru pentru ucrainieni. Alexandru Maxim a fost principalul vinovat pentru gol.

Dintr-o răbufnire de orgoliu, Denis Alibec a redus din diferență în minutul 75. Atacantul a înscris primul lui gol pentru România, din lovitură liberă. Portarul Piatov a făcut o gafă ca în curtea școlii, permițându-i lui Nicușor Stanciu să stabilească scorul final, în minutul 85.

Cu mai puțin de două săptămâni până la meciul cu Franța, din debutul Campionatului European, defensiva României arată groaznic. În primul amical disputat în cadrul stagiului de pregătire din Italia, care se va încheia pe 30 mai, tricolorii au remizat cu RD Congo, scor 1-1. Ultima partidă de verificare a elevilor lui Anghel Iordănescu este programată vineri, 3 iunie, cu Georgia, pe Național Arena.

Au evoluat echipele:

România: 12. Ciprian Tătărușanu - 2. Alexandru Mățel, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 16. Steliano Filip (3. Răzvan Raț, 46) - 18. Andrei Prepeliță (5. Ovidiu Hoban, 60), 8. Mihai Pintilii - 11. Gabriel Torje (20. Adrian Popa, 70), 17. Lucian Sânmărtean (10. Alexandru Maxim, 58), 19. Bogdan Stancu (14. Nicolae Stanciu, 79) - 13. Claudiu Keșeru (9. Denis Alibec, 58). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Ucraina: 12. Andrei Piatov - 17. Artem Fedețki (29. Bogdan Butko, 46), 3. Evgheni Haceridi (5. Aleksandr Kucer, 46), 20. Iaroslav Rakițki, 13. Viaceslav Șevciuk (căpitan; 27. Aleksandr Karavaiev, 72) - 6. Taras Stepanenko, 16. Serghei Sidorciuk (14. Ruslan Rotan, 68) - 10. Evgheni Konoplianka, 18. Serghei Rîbalka (28. Aleksandr Zincenko, 46), 7. Andrei Iarmolenko - 8. Roman Zozulia (11. Evgheni Selezniov, 46). Selecționer: Mihailo Fomenko.

///

Echipa națională a României va întâlni reprezentativa Ucrainei, duminică seară, în cel de-al doilea meci de verificare premergător Campionatului European din această vară. Confruntarea este programată de la ora 20:30 (ora României), pe stadionul Olimpic din Torino (Italia), în direct pe Digi Sport 1.

În primul amical disputant în cadrul stagiului de pregătire din Italia, care se va încheia pe 30 mai, tricolorii au remizat cu RD Congo, scor 1-1. Biletele pentru amicalul România - Ucraina se vând la casa principală a stadionului și duminică, de la ora 10:00 până la startul jocului. Celelalte casierii ale stadionului Olimpic vor avea program de la ora 16:30 până la fluierul de start.Lotul României pentru acest joc de pregătire este următorul: