Paul Goma a murit la Paris din cauza infectării cu coronavirus
Postat la: 25.03.2020 | Scris de: ZIUA NEWS
Mariana Sipoș, biografa lui Paul Goma și confidenta disidentului în ultima parte a vieții, anunță într-un comunicat că Paul Goma (84 de ani) a murit în noaptea din 24 spre 25 martie din cauza infecției cu coronavirus. Scriitorul era internat într-un spital parizian.
Comunicatul integral:
În urma unui mesaj primit din Franța, cu regret si mare durere anunț plecarea dintre noi a marelui scriitor și disident Paul Goma, în noaptea din 24 spre 25 martie 2020. Paul Goma era internat din 18 martie la spitalul La Pitié Salpêtrière, în urma constatării infectării cu virusul ucigaș.
Conform informațiilor transmise de echipa medicală care l-a îngrijit, Paul Goma a plecat senin, fără durere și cu sufletul împăcat.
Fiul său, Filip Goma, după ce în urmă cu doi ani și-a pierdut și mama, este foarte tulburat și îndurerat și roagă să nu fie contactat.
Conform indicațiilor lui Filip Goma, respectând dorința tatălui său și ținând cont de restricțiile actuale în vigoare în Franța, trupul lui Paul Goma va fi incinerat, iar urna funerară va fi depusă în Columbarium, la cimitirului Pére Lachaise din Paris.
Voi comunica programul ceremoniei îndată ce va fi finalizat.
Dumnezeu sa-l odihnească în pace!
Aprindeți o lumânare sau spuneți o rugăciune pentru odihna sufletului său.
Mariana Sipoș
Biografia lui Paul Goma
Paul Goma s-a născut la 2 octombrie 1935 în satul Mana, județul Orhei, din Basarabia, unde părinții săi erau învățători. Tatăl său a construit, împreună cu oamenii din sat, școala care avea într-o latură locuința învățătorilor cu celebrul calidor (coridor, galerie), evocat în romanele autobiografice ale lui Paul Goma.
În martie 1944, familia Goma se refugiază în Transilvania, părinții lui Goma fiind repartizați învățători mai întâi în satul Gusu și apoi, de-a lungul anilor, în alte sate din județul Sibiu. (Despre copilăria transilvăneană și adolescența lui Paul Goma vezi romanele: Arta refugii, Astra, Sabina).
În 1949, Paul Goma intră prin concurs elev bursier la Liceul „Gheorghe Lazăr" din Sibiu. În 1952, înaintea ultimului an de liceu, află că fusese exmatriculat din toate școlile din țară, după ce în mai 1952 fusese convocat la Securitatea din Sibiu și „reținut" opt zile pentru că vorbise în clasă despre partizanii din munții și... ținea „un jurnal intim codificat". După mai multe încercări la alte licee, tatăl său reușește să-l înscrie a Liceul „Negru Vodă" din Făgăraș.
În 1954, dă examen de admitere, simultan, la Universitatea București (Filologie) și la nou-înființatul Institut de literatură și critică literară „Mihai Eminescu" (fosta Școală de Literatură, numită și fabrica de scriitori). Reușește la ambele examene, dar alege Institutul care, în 1955, este transformat în secție la Facultatea de Filologie a Universității București.
În 22-23 octombrie, 1956 izbucnește Revoluția din Ungaria. În 22 noiembrie, Paul Goma este arestat de la Universitate, dus la Ministerul de Interne și anchetat, acuzat fiind de tentativă de a organiza o manifestație ostilă de solidaritate cu Revoluția din Ungaria. Este reținut la Malmaison și Jilava, procesul fiind amânat de nenumărate ori. Abia în iunie 1957 i se aduce la cunoștință sentința: doi ani închisoare corecțională pentru delictul de agitație publică. În martie 1958 este trimis disciplinar la penitenciarul Gherla. În noiembrie este eliberat din închisoare, dar trimis (cu escortă) - „pentru 36 luni" - cu domiciliu obligatoriu (DO) în satul-nou Lătești, raionul Fetești. În noiembrie 1961 i se prelungește restricția domiciliară cu încă 24 luni. Paul Goma protestează, în scris, împotriva „prelungirii"; va fi eliberat înainte de termen abia în ianuarie 1963.
În 1965, ca urmare a „decretului Ceaușescu" (ce permitea foștilor deținuți politici să-și continue studiile universitare), Paul Goma - căruia nu i se aprobase reînmatricularea în anul III, deși, legal, avea acest drept - dă examen de admitere și reușește la Facultatea de Filologie, Universitatea București.
În decembrie 1966, debutează în revista Luceafărul cu povestirea Când tace toba. În august 1968 Paul Goma se căsătorește cu Ana Maria Năvodaru. Apare în librării volumul de debut Camera de alături, singura carte pe care Paul Goma a reușit să o publice în România înainte de plecarea în exil.
În 22 august 1968, are loc invadarea Cehoslovaciei; Paul Goma vrea să facă parte din proiectatele brigăzi patriotice de apărare a României de o posibilă invazie sovietică, dar i se pune condiția să se înscrie în partid. Paul Goma acceptă și este primit în partid împreună cu alți tineri scriitori printre care Aurel Dragoș Munteanu, Adrian Păunescu, Paul Schuster, Al. Ivasiuc.
În 1971, romanul Ostinato, interzis de cenzură în România, apare la prestigioasa editură Suhrkamp din Germania, apoi în Franța la Gallimard. Traducerea în italiană, efectuată de Marco Cugno, este oprită prin intervenția Securității la editura Rizzolli, unde urma să fie publicată. În octombrie, romanul Ostinato este lansat la Târgul de Carte de la Frankfurt. Prin Europa liberă Paul Goma află că „delegația RSR la Târgul de Carte, după ce a încercat să împiedece tipărirea cărții, în semn de protest împotriva expunerii, la Târg, a unei cărți calomnioase la adresa socialismului din România, a părăsit Târgul, iar în standul gol al Republicii Socialiste România, editorul a etalat, pentru presă, cartea cu pricina... ".
În 1972, la Târgul de Carte de la Frankfurt i se lansează a doua carte tradusă în germană Ușa noastră cea de toate zilele (Die Tür). În 1974, romanul apare și în traducere franceză, la Gallimard, cu titlul Elles étaient quatre. În același an este publicat în traducere olandeză romanul Ostinato, la editura Bruna & Zoon din Utrecht.
În 1975, pe 2 noiembrie se naște Filip-Ieronim, fiul lui Paul Goma.
În 1976, apare în traducere franceză, la Gallimard, romanul Gherla (roman autobiografic bazat pe propria experiență în această închisoare) care va fi transmis, în foileton, la Europa liberă, în lectura autorului (aflat în România).
În 1977, în ianuarie, se anunță Charta 77 a cehilor și a slovacilor - la care aderă scriitori maghiari și bulgari. În februarie, se difuzează, la Europa liberă, Scrisoarea adresată de Paul Goma, prin Pavel Kohout, Chartei '77, în care afirmă, printre altele: „Mă declar solidar cu acțiunea voastră. Situaţia voastră este şi a mea; situația Cehoslovaciei este - cu deosebiri nefundamentale - şi a României. Trăim, supraviețuim în același Lagăr, în aceeaşi Biafra (capitală: Moscova)." [...] „Aceeaşi lipsă de drepturi elementare, aceeași batjocorire a omului, aceeaşi neruşinare a minciunii - peste tot. Peste tot: sărăcie, haos economic, demagogie, nesiguranţă, teroare." Redactează apoi în februarie celebra scrisoare adresată Domnului Nicolae Ceaușescu, Palatul Regal, București și Scrisoarea deschisă adresată participanţilor la Conferinţa de la Belgrad (pe care o semnează împreună cu alte șapte persoane, soția lui printre ele) în care protestează pentru nerespectarea drepturilor fundamentale ale omului, prevăzute în Constituția RSR. Îl caută, ca să o contrasemneze, „mulți cetățeni - niciunul scriitor. Primul - de altfel și ultimul: Ion Negoițescu, îl va contacta abia în 3 martie".
Se naște astfel ceea ce istoria va reține cu numele „Mișcarea Paul Goma". În urma amplorii fenomenului, la 1 aprilie, Paul Goma este arestat. În 3 aprilie, soția și copilul sunt scoși din apartamentul lor din Drumul Taberei unde veneau toți cei voiau să adere la protestul lui Paul Goma și mutați cu forța în cartierul Vitan. În timp ce se afla în închisoare, Paul Goma este exclus din Uniunea Scriitorilor. La 6 mai, Paul Goma este eliberat - în urma campaniei internaționale și a protestului PEN Clubului Internațional, condus de Mario Vargas Llosa. În octombrie, constatând că în „condițiile noi nu mai poate avea vreo legătură cu exteriorul - nici cu interiorul" - Paul Goma se decide să accepte invitația PEN Club de a călători în Occident. La 20 noiembrie 1977, Paul Goma cu soția și fiul lor pleacă, pentru totdeauna, din România. Sosiți cu pașapoarte turistice la Paris, cer imediat azil politic.
În februarie 1978, Paul Goma începe să scrie cartea de mărturii Culoarea curcubeului care va fi publicată în anul următor, la Seuil, în franceză, cu titlul Le tremblement des hommes („Cutremurul oamenilor") - titlu sugerat de un reportaj al jurnalistului Bernard Guetta (în Le Nouvel Observateur): „România, în 1977, a cunoscut două cutremure: unul de pământ, în 4 martie, altul al oamenilor, prin Mișcarea Goma".
Între 1981 și 1990, Securitatea a pus la cale mai multe atentate împotriva lui Paul Goma, printre ele, celebra "L'Affaire Tanase-Goma", din 1982 (vezi volumul Soldatul câinelui), recunoscute public chiar de Ion Iliescu cu prilejul decorării postului Europa liberă (în cel de-al doilea mandat al său)
În 1996, Paul Goma este decorat de Ungaria prin ambasadorul său la Paris, cu prilejul comemorării a 40 de ani de la Revoluția Maghiară cu care Paul Goma s-a solidarizat.
În România nu i-au fost recunoscute niciodată, oficial, meritele și nu a fost decorat niciodată.
(Selecție alcătuită de Mariana Sipoș, pe baza bibliografiei întocmite de Paul Goma)
DIN ACEEASI CATEGORIE...
-
Oamenii de știință au descoperit o nouă particulă. Aceasta ne schimbă înțelegerea asupra modului în care se formează materia
Acceleratorul de particule de la Cern (LHC) are ca obiectiv descoperirea de noi particule subatomice - și se descurca fo ...
-
Aproape de Marea Galileii a fost descoperit un proiectil cu o inscripție misterioasă. Datează din vremea lui Iisus și pare că transmite un mesaj
O echipa de cercetatori de la Universitatea din Haifa a anunțat descoperirea unui artefact rar in situl arheologic Hippo ...
-
Biografia detaliată și foarte interesantă a lui Darryl Nirenberg - noul ambasador SUA la București și legăturile lui cu Soros
Doua lucruri - și mult mai multe colateral - din cariera noului ambasador al Statelor Unite in Romania, Darryl Nirenberg ...
-
Scandal uriaș: Victimele lui Epstein dau în judecată administrația Trump și Google pentru expunerea identității și traume reînnoite
Reclamanții susțin ca autoritațile americane au prioritizat publicarea rapida a unui volum mare de documente in detrimen ...
-
„Îi atacăm pe americani oriunde îi găsim. Suntem obligați" Iranul emite un ordin de evacuare pentru civili: urmează atacuri iminente
Corpul Garzii Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran le recomanda civililor sa paraseasca imediat zonele unde este stați ...
-
Alerta din dormitor: cum îți alegi patul și materialele ca să dormi bine, chiar când știrile te țin în priză
Ziua incepe cu titluri grele și se termina tot cu ele. Razboi, crize, scandaluri, dezvaluiri. Telefonul ramane pe noptie ...
-
Ucraina e în top 3 în Europa la achizițiile de mașini Bentley. Corupția și spălarea banilor au atins cote de neimaginat pe banii statelor UE
Capitala Ucrainei, Kiev, este sediul filialei Bentley din statul afalt in plin razboi cu Rusia. Filiala din Ucraina a re ...
-
Tipuri de baterii eficiente pentru panourile fotovoltaice
Astazi, energia regenerabila caștiga tot mai mult teren, iar utilizarea panourilor fotovoltaice devine o opțiune tot mai ...
-
Cum să îmbunătățești eficiența energetică cu o pompă submersibilă
În prezent, economisirea resurselor și optimizarea consumului de energie sunt prioritare, iar alegerea unei pompe ...
-
Cum transformi aerul din bucătărie - Ventilația eficientă, de la necesitate tehnică la confort absolut
Ventilația este esențiala in bucatarie pentru a menține un mediu sanatos și placut. Fara un sistem eficient, aburul, mir ...
-
Dimineți pline de energie: idei pentru un mic dejun nutritiv care îi va cuceri pe copii
Sunetul alarmei marcheaza inceputul unei noi curse contra cronometru. Între pregatirea ghiozdanelor, cautarea ...
-
Trăim într-o simulare? 15 fapte uimitoare care ar putea fi adevărate și dau de gândit cercetătorilor
Este lumea din jurul nostru reala sau traim intr-o simulare a realitații creata de ființe mai avansate, posibil postuman ...
-
Conducerea UE e acuzată de Laura Codruța Kovesi că încearcă să mușamalizeze scandaluri de corupție
Conducerea UE este acuzata ca incearca sa mușamalizeze scandaluri de corupție, spune Laura Codruța Kövesi, șefa Par ...
-
Cum alegi un telefon potrivit când ai un buget limitat
Alegerea unui smartphone devine o provocare reala atunci cand bugetul este limitat, iar piața abunda in opțiuni care pro ...
-
Decizie istorică: Tricolorul românesc al Republicii Moldova e afișat pe uniformele militare. Rușii le consideră însemne fasciste!
Republica Moldova a luat o decizie simbolica importanta. Militarii de la posturile de securitate de pe Nistru vor purta ...
-
Cum duce China războiul din Iran împotriba isralo-americanilor fără să tragă direct un singur foc de armă
Sateliții chinezi au ghidat o racheta iraniana asupra unei strazi rezidențiale din Kfar Qasim, Israel, in aceasta dimine ...
-
O formă de conștiință extraordinară ar putea exista deja chiar aici, pe Pământ, sub forme pe care nu le recunoaștem
De zeci de ani, cautarea unei inteligențe avansate s-a concentrat pe structuri asemanatoare creierului și pe semnale ext ...
-
Noua variantă BA.3.2 a SARS-CoV-2 e monitorizată la nivel internaţional și ridică semne de întrebare privind protecția oferită de vaccinuri
Varianta recent identificata, denumita BA.3.2, a fost detectata in Marea Britanie si Statele Unite, potrivit autoritatil ...
-
Americanii acaparează total Venezuela: Au transportat aur de peste 100 de milioane de dolari și Trump a pus ochii pe pământurile rare
Statele Unite au adus recent in tara aur in valoare de aproximativ 100 de milioane de dolari din Venezuela, a declarat m ...
-
O tânără de 25 de ani primește astăzi eutanasia după ce a învins în instanță opoziția propriului tată: "Vreau să plec în pace și să nu mai sufăr"
Povestea tinerei spaniole Noelia Castillo Ramos, in varsta de 25 de ani, a depașit granițele unui caz medical, devenind ...
-
Israelul e acuzat că ar fi folosit fosfor alb în sudul Libanului
Organizații pentru drepturile omului, inclusiv Human Rights Watch (HRW), afirma ca au documentat utilizarea fosforului a ...
-
"SUA au pierdut deja războiul din Iran". Avertismentul unuia dintre cei mai influenți teoreticieni ai relațiilor internaționale. "Mesajul e că suntem o adunătură de idioți"
Profesorul John Mearsheimer, unul dintre cei mai influenți teoreticieni ai relațiilor internaționale, lanseaza un averti ...
-
Sistemele Patriot au devenit inutile: Rachetele balistice rusești și iraniene își schimbă acum toate traiectoria în timpul zborului
Rusia iși transforma rachetele balistice intr-o arma tot mai greu de oprit. La fel si cele Iraniene care pot ameninta or ...
-
Comandantul care controla Strâmtoarea Hormuz este mort. Strâmtoarea încă percepe taxe de 2 milioane de dolari per navă
Presa de stat iraniana a confirmat pe 25 martie ca Mosayeb Bakhtiari, comandantul Primului District Naval al Marinei IRG ...
-
Ucraina a trimis armatei ruse papuci cu explozibil în talpă. Pachetele au fost livrate sunt forma unor ajutoare umanitare
Într-o operațiune de sabotaj complexa, autoritațile ucrainene au trimis in Rusia dispozitive explozive ascunse in ...
-
Începe vânătoarea "flotei fantomă" a Moscovei: Unul dintre cele mai mari imperii maritime ale lumii intră în coliziune directă cu Rusia
Armata britanica va putea acum sa abordeze si sa confiste navele sanctionate apartinand „flotei fantoma" ruse daca ...
-
Vaticanul începe lupta cu dracii din teren: Papa Leon și exorciștii lui sunt îngrijorărați de creșterea practicilor oculte în rândul credincioșilor catolici
O intalnire mai puțin obișnuita a avut loc la Vatican, unde Papa Leon al XIV-lea a primit, in cadru privat, reprezentanț ...
-
O femeie care se dădea drept broker la o bancă elvețiană a reușit să înșele 24 de persoane și a jucat o parte din bani la cazinou
O femeie din Iași, care se prezenta drept broker la o banca din Elveția și promitea profituri duble garantate pe piața F ...
-
Atac riscant în Iran. Cea mai mare catastrofă nucleară din epoca modernă amenință lumea
Organizatia iraniana pentru energie atomica a declarat ca centrala nucleara de la Bushehr a fost lovita intr-un atac aer ...
-
Transport România - Belgia pentru cei care își încep primul job în străinătate
Începerea primului job in strainatate este un moment important in viața multor romani. Fie ca pleci pentru o oport ...
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu