Câciu, un ministru prizonier într-un "triunghi al complicităților"!
Postat la: 24.11.2022 | Scris de: ZIUA NEWS
0
Adrian Câciu este prezentat pe Wikipedia în doar două fraze prin care ni se comunică că e pesedist de un an, are vârsta de 48 de ani și că, înainte de a ajunge ministrul finanțelor publice, a fost membru al asociației masonice Marea Lojă Națională a României. No comment!
Când a fost nominalizat pentru poziția de ministru al finanțelor, am salutat alegerea PSD pentru Adrian Câciu, un om venit din studiourile televiziunilor, conectat deci cu jurnaliști,oameni politici și de afaceri, bancheri etc. Am considerat că aceste legături, cu deschiderea implicită pentru dialog, ar fi mai importante și ar contrabalansa lipsa sa de experiență politico-administrativă.
Ei bine, după un an de zile de mandat, Câciu nu și-a folosit atuurile de comunicare spre propria informare, s-a dovedit opac mesajelor venite de la profesioniștii domeniului financiar-bancar, nu și-a consolidat deloc statutul ministerial, ba chiar a devenit contestat pentru lipsa de performanță și expertiză.
Cei din conducerea PSD reclamă în mod informal prin coaliție că nu prea au influență asupra lui Câciu, bancherii îl critică pe la conclavurile lor pentru că se împrumută foarte scump și riscant de pe piețele financiare internaționale, dar și că refuză orice sprijin, iar cei din Ministerul de Finanțe sunt îngroziți că gradul de colectare a taxelor s-a înjumătățit față de anii precedenți, iar măsurile de redresare nu vin.
În plus, banii din PNRR primiți de la UE stau neatinși la BNR, din lipsă de proiecte guvernamentale, iar MF-ul nu raportează c-ar avea strâns în portofoliu vreun proiect mare finanțabil cu banii europeni în perspectiva lui 2023.
Am aflat despre această situație periculoasă în urmă cu câteva săptămâni, și am încercat să mă informez despre cauzele imobilismului și opacității lui Câciu, respectiv de ce nu e sancționat sau forțat să acționeze corespunzător, și cum de poate sta atât de liniștit în plină criză și într-un mediu politic agitat. Ei bine, omul nostru de la Finanțe cu CV-ul prezentat în două fraze, este bine protejat (dacă nu chiar coordonat) din cel puțin trei direcții.
La nivelul BNR el este luat în primire strict de către Florin Georgescu, prim-viceguvernatorul ce și-a asigurat mereu postul cu sprijinul PSD, iar acesta îi coordonează strategiile așa cum crede el. De-aici vin și presiunile repetate pentru impunerea impozitului progresiv, o marotă mai veche a lui Georgescu, care însă azi ar mai avea doar efectul înfundării și mai mari a capitalului național, deoarece corporațiile multinaționale sunt de neatins în externalizarea profiturilor, după cum se vede pe planetă.
În plus, Florin Georgescu folosește atuul Câciu și în scopul consolidării poziției sale pentru obținerea dezideratului său personal de a deveni Guvernator BNR, post pentru care se luptă de 20 de ani, dar n-a avut și n-are șanse să-l obțină.
La nivelul PSD protecția lui Câciu este asigurată de către secretarul general Paul Stănescu, ce funcționează astfel ca un scut împotriva criticilor din partid și coaliție, dar e limpede că securizarea lui Câciu vine în siajul luptelor subterane (dar vizibile pentru presă), care-au fost anclanșate împotriva conducerii lui Marcel Ciolacu, de către cuplul Firea-Stănescu.
În fine, în zona mediatică nici un patron din presă nu e suficient de curat sau independent ca să înceapă în mod individual o luptă cu ministrul finanțelor, iar aici Câciu se bucură și de protecția asumată a lui Dan Voiculescu, cu ale sale ambiții politice, pentru care relația caldă cu Câciu poate aduce mari avantaje.
Ăsta este motivul pentru care am titrat că ministrul nostru de finanțe ar fi prizonier într-un triunghi de complicități, una de tip "escu", relația dintre cei trei enumerați mai sus, Georgescu, Stănescu, Voiculescu, fiind limpede pentru cunoscători.
Situația din finanțele României e chiar mai gravă decât am sugerat eu mai sus, iar specialiștii pricep bine că perspectiva pe termen scurt este una sumbră, dacă nu se iau rapid măsuri eficiente. Se știe totodată că Câciu și protectorii săi blochează aceste măsuri obligatorii, deci întrebarea este cine și când se va încumeta să deblocheze situația în timp util, pentru că dacă nu se va întâmpla asta, va fi jale!
Cozmin Gușă
![albeni](https://www.ziuanews.ro/static/images/albeni.jpeg)
ULTIMA ORA
-
FBI vrea să-l audieze pe Trump, după controversele referitoare la glonțul care ar fi atins urechea fostului președinte
FBI încearcă să îl audieze pe fostul preşedinte Donald Trump în ancheta sa privind tentativa de asasinat pentru a obţine o declaraţie a victimei - o parte standard a anchetei, deoarece este victima unei infracţiuni, a declarat un oficial american.
-
Un cercetător care a ajutat mari companii să dezvolte alimente ultraprocesate „dă din casă": 2 moduri surprinzătoare în care producătorii le fac irezistibile
Conform profesorului Barry Smith, expert în alimentația multisenzorială de la Universitatea din Londra, alimentele ultraprocesate precum chipsurile, fursecurile și ciocolata sunt concepute pentru a crea dependență, transmite Busines Insider.
-
Finlanda a anulat condamnările a 7 bărbați care au violat o femeie cu dizabilități. Instanța a decis că handicapul femeii nu înseamnă că nu își poate da consimțământul
Un tribunal din Finlanda a anulat condamnările 7 bărbați găsiți vinovați de violarea unei femei cu dizabilități intelectuale. Aceștia au fost întemnițați pentru că au violat-o în mod repetat pe femeie timp de 3 ani, potrivit Remix News.
-
Apare cardul european de vaccinare, din septembrie 2024. Proiect pilot în cinci state UE
Un proiect pilot privind lansarea cardului european de vaccinare va fi implementat, din septembrie 2024, în cinci state UE, anunță euvabeco.eu.
-
Iese "la incalzire" Michelle: Obama o consideră „incompetentă" pe Kamala
Fostul președinte al Statelor Unite ale Americii, Barack Obama, nu a susținut candidatura la președinție a vicepreședintelui Kamala Harris, in schimb crede ca sotia sa Michele ar fi cea mai potrivita pentru rolul de presedinte al SUA.
-
Carmen Iohannis la Paris cu rochie Dolce&Gabbana și geantă Dior
Preşedintele României, Klaus Iohannis, a participat astăzi la inaugurarea Casei României, la Ambasada României din Paris.
-
Atletului francez Sasha Zhoya i s-a aprobat cererea de a defila în fustă la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris
Principalul candidat la o medalie la atletism, francezul Sasha Zhoya, va putea defila în fustă la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice. Atletul, care va alerga în cursa de 110 m obstacole, a cerut să poarte o fustă vineri seara, când va avea loc Ceremonia de deschidere la Paris. După discuții cu Comitetul Olimpic și Federația Franceză de Atletism, i s-a aprobat cererea.
-
Donald Trump: "Joe Biden a fost înlăturat cu o lovitură de stat de către Nancy Pelosi și Barack Obama"
Joe Biden, care a renunțat în cele din urmă să candideze pentru un al doilea mandat, a fost „împins" afara, a criticat joi concurentul său republican în timpul unui interviu pentru Fox News.
-
Mister vechi de 3.000 de ani descifrat: Totul a fost creat de civilizația biblică, dar descoperit acum
Canaaniții au locuit în „Țara Făgăduinței" din 3500 î.Hr. până în 1200 î.Hr. înainte de a fi cuceriți de triburile israeliene în urma ieșirii lor din Egipt. Ei sunt menționați de mai multe ori în Vechiul Testament, inclusiv în cărțile Geneza, Leviticul, Deuteronom și Iosua. Însă acum arheologii au descifrat un mister vechi de 3.000 de ani: alfabetul "pierdut" creat de civilizația biblică.
DIN CATEGORIE
- TOP CITITE
- TOP COMENTATE
- 1.Mai aveti nervi să citiți?!
- 2.Cand moare un imperiu?
- 3.Dezbaterea prezidențială Biden-Trump. Mi-e milă de America, dar de România mi se rupe inima …
- 4.O abjectă mascaradă
- 5.Cum se îmbogățesc toate guvernele din valurile de caniculă și ploi cu grindină
- 6.Fantoma păcii cutreieră neajutorată
- 7.Slavă Domnului că este viu!
- 8.Scrisoarea lui Trump scoate șobolanii la lumină. Toți sunt securici, dar din ăia mizerabili!
- 9.Barack Obama și-a urmat cu precizie planul de înlocuire a lui Biden cu un alt interpus al său
- 10.Klaus Iohannis, cu spatele la zid
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu