Cozmin Gușă: Singurul pesedist cu scor peste partid este Firea. Candidatul Dăncilă îngroapă PSD
Postat la: 12.07.2019 | Scris de: ZIUA NEWS
Consultantul politic Cozmin Gușă a declarat joi seara, într-o intervenție telefonică la emisiunea "Legile Puterii", că urmează "două săptămâni de foc" pentru PSD, în care social-democrații decid dacă merg la alegerile prezidențiale cu un candidat "neserios", cu vot de încredere sub 10% sau vin cu unul care are un scor peste cel al partidului și cu șanse de a intra în turul 2.
Partidul Social Democrat joacă în acest moment pentru propria supraviețuire, consideră Cozmin Gușă, iar anunțul făcut joi de Viorica Dăncilă privind posibilitatea de a candida la alegerile prezidențiale pune PSD în situația riscantă de a nu intra în turul doi:
"În primul rând, trebuie să sesizăm că PSD este victima treburilor neserioase, ilegale pe care le-a făcut în perioada Dragnea - și cele neserioase au continuat în perioada Dăncilă. Dacă lămurim acel congres cvasi-inutil al PSD, a fost de fapt ca să o înscăuneze pe Viorica Dăncilă, pentru ca în final să poată să își asume o candidatură la prezidențiale. Tot ce s a discutat la precedentul congres aruncă un aer de neseriozitate, prin non-calitatea candidaturilor, din punct de vedere sociologic, a unui joc de grabă care a generat doar agitație.
PSD luptă pentru propria supraviețuire. Dacă vine cu un candidat neserios din punct de vedere sociolologic, un candidat cu intenție de vot cu o singură cifră - aici intră Dăncilă, Teodorovici, Șerban Nicolae sau Pleșoianu, locul ocupat fără o alianță va fi al treilea, adică un loc de arbitru nevolnic al turului 2 între candidatul PNL, Klaus Iohannis și probabil cel al USR-PLUS, care o fi el", a declarat Cozmin Gușă la Realitatea TV.
Unica șansă de salvare a PSD ar fi să aibă un candidat care să încerce să joace în turul 2 și să încerce o coaliție de partide cu un candidat propus de PSD, unul "care să conteze, să pună la lucru, să mobilizeze structura PSD care încă există", arată Cozmin Gușă.
"Am văzut la alegerile europarlamentare că această structură de partid încă există, dar nu a fost folosită. Spre deosebire de ProRomânia care are lideri, dar nu are structură și asta s-a văzut. PSD luptă pentru supraviețuire, declarația Vioricăi Dăncilă cu candidatura la președinție pare neserioasă. Încă de la momentul congresului, când a venit în studioul Realitatea, a fost transparent că Dăncilă își dorește candidatura, avea o pudoare falsă când spunea că e măsurată doar la liderii de partid. Soluțiile cu care vin azi, această grabă la început de august de a-și nominaliza un candidat, care pare să fie Viorica Dăncilă, condamnă PSD", este una dintre concluziile consultantului politic.
Congres PSD "rarefiat", cu 800-900 de oameni aleși pe sprânceană
PSD ar pregăti un "congres rarefiat" în august, potrivit surselor citate de Gușă, iar scopul acestuia ar fi să confirme candidatura lui Dăncilă. Asta în condițiile în care singurul lider din PSD care are un scor mai mare decât partidul este Gabriela Firea.
"O informație care nu circulă la nivel public e că congresul PSD din august nu va fi cu 3.000 sau 4.000 de oameni, ci doar cu 800-900 de reprezentanți, aleși pe sprânceană, care să voteze cum trebuie, ca să se realizeze acest joc. Orice student de la științe politice sau de la sociolologie știe că un candidat care nu are un scor peste scorul partidului nu contează. Singurul pesedist care are un scor de încredere mai mare decât partidul este Gabriela Firea. În trecut, Dăncilă avea o relație foarte bună cu Firea. Surpriza zilei a fost că Firea, la doar câteva ore după ce Dăncilă a spus că se oferă partidului, ne-a anunțat la rândul ei că ne va anunța săptămâna viitoare dacă s-a răzgândit cu candidatura. Este o mișcare aproape de șah-mat pentru activul PSD. În acel congres rarefiat se joacă miza între o femeie cu scor mai mare decât partidul și o altă femeie care e și prim-ministru", a explicat Cozmin Gușă.
Vor fi două săptămâni de foc în PSD
Potrivit acestuia, în jocul de alianță posibilă cu binomul politic ProRomânia-ALDE, Dăncilă nu are șanse să se impună, fiind vorba de doi lideri cu scor mai mare decât al ei, Ponta și Tăriceanu. Singura șansă a PSD ar fi să vină cu un candidat serios, chiar din afara partidului, care să aibă șanse să se impună.
"Singura care îi bate la scor este Gabriela Firea. Stând la masă într-un efort de reformare a USL, să spunem USL-E, de la European, ar fi punerea pe masă a candidaturii lui Firea. Vor fi două săptămâni de foc în interiorul PSD care decide dacă joacă neserios în continuare, sau vine cu un candidat din interior, cum e Gabriela Firea, sau unul din afara partidului, unul care să aibă șanse să se impună. Vorbim de candidați cu handicap: Klaus Iohannis are azi un scor bun, dar începe să își deconteze mandatul. PSD cu ALDE și Ponta trebuie să deconteze o guvernare dezastruoasă, iar pe măsură ce vine toamna, restanțele, dobânzile, noi împrumuturi vor afecta imaginea oricui va candida", preconizează Gușă.
Consultantul politic ia în calcul și scenariul în care PSD se încăpățânează și merge cu candidatul lui, iar partidul lui Ponta și ALDE îl vor susține pe Tăriceanu. "Va fi important ce candidat pune PSD ca să nu fure ProRomânia și ALDE din voturile de stânga".
PSD pierde guvernarea și ajunge la 10-15% dacă nu intră în turul 2 la prezidențiale
Gabriela Firea, singurul lider cu un nivel ridicat de încredere care a rămas în PSD în epoca Dragnea, ar putea fi "colacul de salvare" pentru partid.
"De vreo 2 ani dacă nu mai bine, Dragnea a ținut partidul sub fund, nelăsând loc unor lideri. Cea care s-a încăpățânat să rămână în PSD e Firea, ea a apărut constant pe locul 1 sau 2 la încredere. Firea are o imagine proastă în București și va avea probleme la candidatura din 2020 pentru Primăria Capitalei, dar la nivel de țară situația se schimbă radical.
PSD să fie conștient că dacă la aceste alegeri va fi pe locul 3, va pierde de urgență guvernarea, se pot formata alte majorități sub noul președinte. Vor fi interesante aceste reașezări, nu trebuie să includă neapărat USR-PLUS, dar vor fi alte construcții sub autoritatea noului președinte. PSD cade de la guvernare, ajunge la 10-15% cu un trend descrescător spre alegerile parlamentare. E important nu doar pentru PSD, dar și pentru masa salarială, pentru alegătorii care se regăsesc în acest partid de stânga", a explicat Cozmin Gușă.
"Prin mesajul de azi, Dăncilă omoară candidaturile interne din PSD"
Anunțul de posibilă candidatură la prezidențiale făcut joi de Viorica Dăncilă omoară practic orice altă candidatură internă din PSD, consideră consultantul politic.
"Trebuie să ne dăm seama de două lucruri: prin mesajul de azi, Viorica Dăncilă omoară candidaturile interne ale lui Teodorovici, Șerban Nicolae, Pleșoianu, iar șarja pe care a facut-o azi Firea o poziționează în acest joc cu alonjă mult mai mare în fața lui Dăncilă. Firea are un scor de câteva ori mai mare, ar putea fi un colac de salvare. Nu văd multă inteligență la vârful PSD, să se hotărească repede să nu își facă seppuku, să nu își organizeze o sinucidere cu frivolitatea acestei candidaturi la prezidențiale din partea unui partid aflat în suferință", a spus analistul politic.
Potrivit lui Gușă, Dăncilă ar fi candidatul ideal pentru Iohannis în turul al doilea la prezidențiale, un candidat extrem de comod și de ușor de bătut.
"De data asta Dăncilă și toți cei care o înconjoară trebuie să judece între a fi de folos lui Klaus Iohannis versus a omorâ partidul. Astea sunt alternativele pe care le are Dăncilă. PSD de pe locul 3 nu mai contează (în direcționarea voturilor către primii doi candidați - n.red). Dacă vorbim strict despre PSD, acela e momentul în care PSD nu mai contează, nu mai are nicio autoritate să spună electoratului cu cine să voteze, va fi o înfrângere drastică, istorică după 1989. Lucrurile ar fi tranșate, utilitatea lui Dăncilă este doar dacă va ajunge în turul 2, dar scorul ei e mic și nu poate să crească, pentru că pasivul e greu, atârnă greu treaba cu Dragnea".
Teodorovici va fi vinovatul de serviciu în toamnă
Eugen Teodorovici joacă "rolul clovnului" pe scena politică, fiind gata de orice sacrificiu doar ca să rămână în functie, spune Cozmin Gușă. Teodorovici va deconta în curând tot ce a făcut la Ministerul de Finanțe, dar și ce au făcut Dragnea și Vâlcov cu ajutorul lui.
"Am spus de la început, de când s-a înscris în cursă Teodorovici că trebuie un om de sacrificiu și cei din PSD mai inteligenți decât el l-au luat în calcul ca pe un iepure, și el a acceptat acest gen de propuneri care îi veneau. Se juca și Dragnea cu el. Nu am nimic cu Orlando, dar el joacă rolul clovnului, e gata de orice sacrificiu doar ca să rămână în funcție. Cred că va fi vinovatul de serviciu, va deconta și pentru ce a făcut el, dar și pentru Dragnea și Vâlcov", a explicat Gușă.
DIN ACEEASI CATEGORIE...
-
Bolojane, fii atent aici de unde se trag toate: România este pe locul 1 la luare de mită in Uniunea Europeana și pe locul 3 la corupție în general
Daca ar exista o competiție europeana a corupție, Romania ar urca pe podium fara emoții. Indicele de Percepție a Corupți ...
-
Economistul care anunță recesiunea în România. "Vineri vom vedea dezastrul confirmat de INS"
Vicepreședintele AUR, Petrișor Peiu, a lansat un avertisment sever cu privire la starea economiei naționale, afirmand ca ...
-
Diana Șoșoacă riscă să rămână fără imunitate. A fost chemată la audieri în Parlamentul European
Eurodeputata Diana Iovanovici-Șoșoaca va fi invitata la doua audieri in fața Comisiei pentru Afaceri Juridice (JURI) a P ...
-
În epoca Bolojan, România se afundă tot mai mult: Corupția este în floare și țara noastră este sub media democrațiilor fragile
Coruptia se agraveaza la nivel global, inclusiv in democratiile consolidate, pe fondul unui declin al leadershipului, ar ...
-
Primarii explodează la adresa lui Ilie Bolojan: "N-am trăit această perioadă niciodată, nici chiar cu Băsescu. Rău, rău, cel mai rău!"
Creșterea taxelor și impozitelor locale risca sa arunce Romania in aer. Edilii acuza ca atat de rau nu era nici macar pe ...
-
Scandal cultural: Viorica Dăncilă acuză Le Monde de denigrarea iei românești
Fostul prim-ministru al Romaniei, Viorica Dancila, a lansat un atac dur la adresa publicației franceze Le Monde, dupa ap ...
-
Congresul PUSL deschide un nou proiect național: este inițiată Alianța Binelui Comun
Congresul Național al Partidul Umanist Social Liberal (PUSL), desfașurat vineri, 6 februarie, la Ploiești, a reunit sute ...
-
Acuzații pe Sprânceană despre George Simion: "Era băut și a încercat în SUA scoaterea României din programul Visa Waiver pentru capital politic"
Dragoș Sprinceana, fost emisar special al Romaniei pentru relația cu SUA a facut acuzații fara precedent. Afaceristul ro ...
-
Cum vrea Ministerul Finanțelor să accelereze relansarea economică: stimulente fiscale, investiții strategice, granturi și măsuri pentru IMM-uri
Ministerul Finanțelor a publicat azi in transparența un pachet legislativ ce vizeaza instituirea unor mecanisme de susți ...
-
Dan Dungaciu: "Raportul SUA nu este un document oficial și nu este dedicat României"
Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR, a recunoscut ca raportul invocat in dezbaterile recente despre alegerile din Roma ...
-
Ce-a mai gândit Bolojan: "Vom renunța la plafonarea prețurilor la gaze. Vom avea un preț administrat pentru consumatorii casnici și pentru agentul termic"
Premierul Ilie Bolojan a anunțat miercuri o serie de masuri care vor fi aprobate in urmatoarele ședințe de Guvern, print ...
-
Rareș Bogdan s-a dezlănțuit împotriva lui Ilie Bolojan: "O decizie greșită, aberantă!"
Europarlamentarul Rareș Bogdan a facut acuzații extrem de grave la adresa premierului Ilie Bolojan, pe care il acuza ca ...
-
România e vulnerabilă în fața UE Inc. O improvizație fiscală și o administrație ca un mecanism de distribuire a resurselor către rețelele de putere
De ce se vorbește in aceste zile despre aderarea Romaniei la zona euro și despre proiectul de țara care ar putea fi gand ...
-
Ilie de la Șpăgărie: Bolojan este pentru a doua oara mentionat de DNA intr-un nou dosar de mită intermediata pentru un om de afaceri
Este cel putin a doua oara cand informatii care apar in presa de la DNA arata ca existau persoane in PNL care cereau spa ...
-
PSD și PUSL anunță formarea unui grup comun în Consiliul General al Capitalei: colaborare pentru decizii mai coerente în administrația Bucureștiului
Consilierii generali ai Partidului Social Democrat și ai Partidului Umanist Social Liberal au decis sa constituie un gru ...
-
Culisele negocierilor din PSD: bani pentru pensionari, fond de solidaritate între orașe și dispute pe relansarea economică
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a discutat miercuri, cu miniștrii partidului, principalele linii de negociere pentru ...
-
Război în tabăra suveranistă: "George Simion i-a furat identitatea lui Călin Georgescu! Trădători ordinari!"
Fostul senator Gelu Vișan lanseaza acuzații extrem de dure la adresa liderului AUR, George Simion, pe care il acuza ca a ...
-
România intră într-o nouă etapă economică: Semnalul lui Alexandru Nazare înainte de bugetul pe 2026
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a declarat luni ca Guvernul se afla in etapa de pregatire a bugetului pentru 202 ...
-
Profesor de ASE judecă măsurile lui BoloJAF: "N-are nicio scuză să continue așa - ai luat toate măsurile fiscale și tot ai rămas în același deficit"
Profesorul de finanțe comportamentale de la Academia de Studii Economice (ASE) Adrian Mitroi afirma ca situaț ...
-
După ce s-a lăudat că gazele vor fi mai ieftine, incompetentul ministru al Energiei susține majorări de 5% după ridicarea plafonului. Experții vorbesc de 10-15% pana la finele anului
Facturile romanilor nu vor crește exponențial odata cu liberalizarea pieței de gaze, spune ministrul Energiei, Bogdan Iv ...
-
George Simion e ca și "terminat politic" - Liderul AUR a intrat în vizorul organizației evreiești B'nai B'rith care îi cere capul la Departamentul de Stat
B'nai B'rith International - cea mai veche, mai cunoscuta și mai puternica organizație evreiasca de caritate, advocacy ș ...
-
Tudor Chirilă îl face praf pe Sorin Grindeanu: „Răspândește știri false". Artistul neagă că a participat la discuțiile despre modificarea Legilor Justiției
Tudor Chirila a reacționat extrem de dur dupa ce liderul PSD, Sorin Grindeanu, l-a ironizat public și a pus sub semnul i ...
-
Paradoxul legii care restricționează cumulul pensie-salariu: Șeful SPP, direct vizat, trebuie să avizeze proiectul
Astazi a intrat, in prima lectura, pe masa Guvernului Romaniei noul proiect de Lege privind unele masuri aplicabile func ...
-
Mușcăturile Premierilor pe tema "Who's the bitch?" - Orban sare la beregata lui Ciolacu, care îl mârâise pe Bolojan după lătrăul de Grindeanu. Pe spate, madam Docuz!
Asistam la o adevarata sfașiere-n haita. Haita premierilorl, caci toti implicatii au trecut ca șefi pe la Palatul Victor ...
-
Mircea Dinescu îi atacă pe Nicușor Dan și Bolojan după ce partidul lui Simion a crescut în sondaje: "Incompetența a umflat AUR peste PSD și PNL"
Mircea Dinescu ii considera principali vinovați pe Nicușor Dan și Ilie Bolojan pentru creșterea in sondaje a partidul lu ...
-
Ciolacu îl atacă pe Bolojan și-i dă la "operație"! Ciolacu: "Bolojan, tu ești doar un zapciu al austerității. Nu ai scăzut nici un deficit. Ai făcut doar o scamatorie contabilă"
Fostul premier Marcel Ciolacu lanseaza un atac de o duritate fara precedent impotriva actualului premier, Ilie Bolojan. ...
-
Lavinia Șandru (PUSL): „România a sprijinit Ucraina, dar cine a sprijinit românii din Ucraina?"
Purtatorul de cuvant al Partidului Umanist Social Liberal, Lavinia Șandru, critica ferm excluderea Romaniei din lista st ...
-
Rareș Bogdan: "Comisarii dumneavoastră tac și întreaga Comisie preferă sfidarea în locul informării!"
Europarlamentarul roman Rareș Bogdan a avut un discurs extrem de critic legat de actiunile Comieiei Europene in prvința ...
-
Acordul MercosURSULA: Agricultorii români se alătură fermierilor din mai multe țări UE la un protest masiv. Peste 10.000 de fermieri sunt așteptați la Strasbourg
Un protest de amploare are loc, marți, in fața Parlamentului European, fața de semnarea acordului comercial UE-Mercosur. ...
-
Ministrul Finanțelor anunță calendarul aprobării: "Bugetul pe 2026 în linie dreaptă!"
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat luni ca, impreuna cu partidele din coaliția de guvernare, a fost agrea ...
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu