Cozmin Guşă: Nu mă retrag din judo, dar anul viitor îl susţin pe Florin Bercean la funcţia de preşedinte
Postat la: 05.02.2024 | Scris de: ZIUA NEWS
0
Preşedintele Federaţiei Române de Judo, Cozmin Guşă, a declarat că anul viitor nu va mai candida la alegerile pentru şefia FRJ şi că îl va susţine în cursa pentru această funcţie pe actualul vicepreşedinte Florin Bercean. El a precizat însă că nu se va retrage din judoul românesc şi că îl va sprijini pe Bercean în cazul în care acesta va fi ales.
"Alegerile vor fi anul următor, în primăvară. Practic mai avem un an, însă sper că odată cu acest anunţ să nu-i şochez prea tare pe camarazii şi prietenii mei din judo. Eu nu mă retrag din judo, dar îl voi susţine pentru obţinerea funcţiei de preşedinte al federaţiei pe Florin Bercean, care acum este vicepreşedinte executiv. Este cel mai mare antrenor din istoria judoului românesc, s-a retras din antrenorat şi nu doar că merită la finalul carierei funcţia de preşedinte, dar cred că va fi şi extrem de util. Sigur, împreună cu mine, care îl voi sprijini pe toate palierele, pentru că el nu este atât de iniţiat, de la obţinerea fondurilor private, până la discuţia cu autorităţile administrative implicate în activitatea de judo. Am luat decizia deoarece pentru oricine, de la preşedinte de ţară până la primar, două mandate ar fi suficiente, şi eu am început în 2017. Dar am şi nişte planuri profesionale diferite de sport care o să îmi mobilizeze multă energie din 2025, şi atunci aşa este corect. Sigur că nu plec de lângă ei şi că îi voi ajuta ca şi până acum. Dacă îmi vor propune funcţia de preşedinte de onoare, cam cum se face, nu o să o refuz, dar şi dacă nu o să mi-o propună, tot îi voi ajuta", a declarat Guşă, pentru AGERPRES.
"Eu vreau să reamintesc că în 2017, când am preluat federaţia, cele trei ingrediente care pot susţine federaţia erau făcute praf, prin contribuţia lui Marius Vizer şi eu am decis să salvez situaţia. Nu mai aveam loturi olimpice, atenţie!, era un dezastru, aveam datorii şi prestigiul era la pământ. Treburile acelea le-am rezolvat destul de rapid, apoi prestigiul a durat doi-trei ani până când să îl restabilim, dar cu datoriile şi refacerea loturilor am rezolvat practic în primul an de mandat. Şi în 2021 poate că nu aş fi candidat pentru al doilea mandat şi aş fi optat tot pentru soluţia Florin Bercean, însă era pericolul ca oamenii lui Vizer să preia federaţia, şi dacă nu aş fi candidat eu, poate ar fi reuşit. Aşa i-am dat o lecţie şi lui Vizer, şi-a dat seama că mai este susţinut în judoul românesc de cei 30% din cei care l-au votat, pentru că practic pe el l-au votat, nu pe Teşeleanu, chestie care poate nu e mică pentru un candidat normal, dar pentru ditamai preşedintele Federaţiei Internaţionale de Judo a fost o mare înfrângere şi o mare ruşine. Şi am şi argumente, eu sunt în judo şi i-am ajutat de 20 de ani, băiatul meu a fost judoka, eu sunt prieten cu ei din vremurile acelea şi am văzut cum fiecare preşedinte pe care l-a pus Vizer, dacă nu a avut probleme cu legea aproape de mers la puşcărie, a făcut praf activitatea. Ambiţiile lui de a conduce judoul mondial şi pe cel românesc, să îşi pună prietenii care sunt de tip Borcea, adică tari în gură, dar buni de nimic, era să pună judoul pe butuci, aşa cum era şi pus în 2017 când l-am preluat eu. Acesta e motivul pentru care am acceptat să candidez şi în 2021", a afirmat Guşă.
Preşedintele FRJ consideră că Bercean ar reprezenta o soluţie bună pentru judoul românesc, având în vedere faptul că cele mai mari probleme sunt legate de creşterea standardului profesional al antrenorilor.
"Astăzi treburile sunt mai calme şi cred că soluţia Bercean este foarte bună şi pentru că principalul deficit al judoului românesc nu este legat de finanţare. Asta am rezolvat-o eu şi o să o rezolv şi după ce nu voi mai fi preşedinte. Şi nici în privinţa bazei de selecţie. Am dovedit prin titlurile de campioni mondial, campioni europeni la juniori, la cadeţi, la tineret că avem bază de selecţie. Problema noastră este legată de creşterea standardului profesional al antrenorului. Iar din acest punct de vedere prezenţa celui mai mare antrenor român în funcţie de preşedinte al federaţiei cred că rezolvă problema. Dar, încă o dată, mă repet, nu mă retrag din judo, dar îl voi sprijini pe Bercean. Şi, desigur, o altă sumă de colegi au timpul necesar să îşi facă echipa, să discute, se pot consulta şi cu mine", a mai spus Guşă.
Cozmin Guşă, 53 de ani, conduce Federaţia Română de Judo din 2017, aflându-se acum la cel de-al doilea mandat al său. În 2021 a fost votat de 118 membri afiliaţi ai FRJ, în timp ce contracandidatul său, George Teşeleanu, susţinut atunci de preşedintele Federaţiei Internaţionale de Judo, Marius Vizer, a primit doar 70 de voturi.
DIN ACEEASI CATEGORIE...
![albeni](https://www.ziuanews.ro/static/images/albeni.jpeg)
ULTIMA ORA
-
FBI vrea să-l audieze pe Trump, după controversele referitoare la glonțul care ar fi atins urechea fostului președinte
FBI încearcă să îl audieze pe fostul preşedinte Donald Trump în ancheta sa privind tentativa de asasinat pentru a obţine o declaraţie a victimei - o parte standard a anchetei, deoarece este victima unei infracţiuni, a declarat un oficial american.
-
Un cercetător care a ajutat mari companii să dezvolte alimente ultraprocesate „dă din casă": 2 moduri surprinzătoare în care producătorii le fac irezistibile
Conform profesorului Barry Smith, expert în alimentația multisenzorială de la Universitatea din Londra, alimentele ultraprocesate precum chipsurile, fursecurile și ciocolata sunt concepute pentru a crea dependență, transmite Busines Insider.
-
Finlanda a anulat condamnările a 7 bărbați care au violat o femeie cu dizabilități. Instanța a decis că handicapul femeii nu înseamnă că nu își poate da consimțământul
Un tribunal din Finlanda a anulat condamnările 7 bărbați găsiți vinovați de violarea unei femei cu dizabilități intelectuale. Aceștia au fost întemnițați pentru că au violat-o în mod repetat pe femeie timp de 3 ani, potrivit Remix News.
-
Apare cardul european de vaccinare, din septembrie 2024. Proiect pilot în cinci state UE
Un proiect pilot privind lansarea cardului european de vaccinare va fi implementat, din septembrie 2024, în cinci state UE, anunță euvabeco.eu.
-
Iese "la incalzire" Michelle: Obama o consideră „incompetentă" pe Kamala
Fostul președinte al Statelor Unite ale Americii, Barack Obama, nu a susținut candidatura la președinție a vicepreședintelui Kamala Harris, in schimb crede ca sotia sa Michele ar fi cea mai potrivita pentru rolul de presedinte al SUA.
-
Carmen Iohannis la Paris cu rochie Dolce&Gabbana și geantă Dior
Preşedintele României, Klaus Iohannis, a participat astăzi la inaugurarea Casei României, la Ambasada României din Paris.
-
Atletului francez Sasha Zhoya i s-a aprobat cererea de a defila în fustă la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris
Principalul candidat la o medalie la atletism, francezul Sasha Zhoya, va putea defila în fustă la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice. Atletul, care va alerga în cursa de 110 m obstacole, a cerut să poarte o fustă vineri seara, când va avea loc Ceremonia de deschidere la Paris. După discuții cu Comitetul Olimpic și Federația Franceză de Atletism, i s-a aprobat cererea.
-
Donald Trump: "Joe Biden a fost înlăturat cu o lovitură de stat de către Nancy Pelosi și Barack Obama"
Joe Biden, care a renunțat în cele din urmă să candideze pentru un al doilea mandat, a fost „împins" afara, a criticat joi concurentul său republican în timpul unui interviu pentru Fox News.
-
Mister vechi de 3.000 de ani descifrat: Totul a fost creat de civilizația biblică, dar descoperit acum
Canaaniții au locuit în „Țara Făgăduinței" din 3500 î.Hr. până în 1200 î.Hr. înainte de a fi cuceriți de triburile israeliene în urma ieșirii lor din Egipt. Ei sunt menționați de mai multe ori în Vechiul Testament, inclusiv în cărțile Geneza, Leviticul, Deuteronom și Iosua. Însă acum arheologii au descifrat un mister vechi de 3.000 de ani: alfabetul "pierdut" creat de civilizația biblică.
DIN CATEGORIE
- TOP CITITE
- TOP COMENTATE
- 1.Reacția olandezilor după ce au aflat că vor juca împotriva României în optimi. Cum i-au numit pe 'tricolori'
- 2.Promisiunea încălcată de milionar: Câţi bani a cheltuit Gigi Becali la nunta lui Ianis Hagi cu lăutarii. Suma e impresionantă
- 3.E oficial: suma pe care o va încasa FRF în urma participării României la Euro 2024
- 4.Corvinul Hunedoara și paradoxul fotbalului românesc. Dacă o elimină pe Paksi, nu mai poate promova
- 5.Jocurile Olimpice au început cu un scandal monstru la meciul Argentinei: "Cel mai mare din istorie". Ce s-a întâmplat în prelungiri
- 6.Imagini dureroase cu Messi de la finala Copa America: a izbucnit în plâns pe banca de rezerve. Cum s-a terminat finala dintre Argentina și Columbia
- 7.Marcel Ciolacu anunță investiții majore în fotbal, pe modelul Hagi, după rezultatele echipei naționale
- 8.Jessie Baneș are o dedicatie muzicala pentru Nationala de fotbal a României inaintea meciului cu Olanda de la Euro 24
- 9.Spania, campioana Europei a patra oară. Câţi bani primește fiecare jucător spaniol pentru acest succes
- 10.Carmen Iohannis la Paris cu rochie Dolce&Gabbana și geantă Dior
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu