Elon Musk ar regiza o mare lovitură în Marea Britanie: Mazilirea premierului Keir Starmer
Postat la: 09.01.2025 | Scris de: ZIUA NEWS
0
Elon Musk, cel mai bogat om din lume, ar fi discutat în privat cu aliaţii săi despre posibilitatea de a-l înlătura pe Sir Keir Starmer din funcţia de prim-ministru al Regatului Unit înainte de următoarele alegeri generale, potrivit unor surse apropiate subiectului, raportează Financial Times.
Conform acestor surse, Musk analizează modalităţile de a destabiliza guvernul laburist britanic dincolo de atacurile agresive pe care le publică pe platforma sa de socializare, X. În cercul său intim, el a susţinut că „însăşi civilizaţia occidentală este ameninţată de situaţia politică actuală", au declarat mai multe persoane familiare cu discuţiile.
Se pare că Musk explorează posibilitatea de a sprijini partidele politice britanice alternative, în special partidul populist de dreapta Reform UK, în încercarea de a influenţa o schimbare de leadership înainte de alegeri, informează Mediafax.
În sistemul parlamentar britanic, prim-miniştrii conduc partidul cu cele mai multe mandate în Parlament. De-a lungul deceniilor, mai mulţi lideri, inclusiv Sir Tony Blair şi Boris Johnson, au obţinut majorităţi detaşate, dar şi-au pierdut funcţia în mijlocul mandatului din cauza scăderii popularităţii.
Musk, directorul executiv al Tesla, SpaceX şi X, a manifestat un interes sporit pentru politica britanică în ultimele şase luni, criticând tot mai frecvent guvernul condus de Starmer.
Săptămâna trecută, Musk a cerut o anchetă naţională privind cazurile de exploatare sexuală a minorelor în mai multe oraşe din Regatul Unit.
El l-a acuzat pe Starmer, fost director al procuraturii din Anglia şi Ţara Galilor, că ar fi fost „complice" la aceste abuzuri în perioada în care s-a ocupat de cazurile de exploatare sexuală a copiilor. Musk a criticat-o şi pe Jess Phillips, ministrul pentru protecţie, numind-o „apologet al genocidului şi violului" după ce aceasta a respins solicitările unei anchete conduse de Whitehall în scandalul de grooming din Oldham, un oraş din Greater Manchester.
Starmer a calificat acuzaţiile lui Musk drept „minciuni şi dezinformări", afirmând că astfel de declaraţii nu vizează sprijinirea victimelor, ci servesc intereselor personale ale celor care le răspândesc. La rândul său, Jess Phillips l-a acuzat pe Musk că, prin afirmaţiile sale, i-a pus viaţa în pericol.
Această situaţie evidenţiază tensiunile tot mai mari dintre Musk şi politica britanică, precum şi influenţa sa sporită în spaţiul public.
DIN ACEEASI CATEGORIE...
ULTIMA ORA
-
OMS solicită o sumă colosală pentru crizele sanitare fără precedent "în contextul conflictelor, schimbărilor climatice, epidemiilor şi strămutării populaţiilor"
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a cerut 1,5 miliarde de dolari pentru a îşi susţine activităţile în 2025 în contextul ''crizelor sanitare mondiale fără precedent'', o sumă identică celei de anul trecut.
-
Fenomenul cosmic care a schimbat totul: un obiect interstelar masiv misterios a aranjat planetele sistemului nostru solar pe orbită
Un nou studiu revoluționar aduce o perspectivă surprinzătoare asupra istoriei sistemului nostru solar. Cercetătorii sugerează că un obiect interstelar masiv, cu o masă de până la 50 de ori mai mare decât cea a lui Jupiter, ar fi influențat dramatic orbitele planetelor în urmă cu câteva miliarde de ani. Ce ar putea fi acest misterios colos cosmic?
-
Raport al Forumului Economic Mondial: Care sunt sunt principalele riscuri globale în 2025
Conflictele armate, fenomenele meteorologice extreme şi dezinformarea au fost identificate drept principalele riscuri globale pentru acest an, potrivit unui raport publicat miercuri de Forumul Economic Mondial (WEF), citat de CNBC.
-
Cel mai celebru influencer din lume vrea să cumpere TikTok: O mulțime de miliardari m-au contactat
Într-o serie de postări pe platforma X, cel mai urmărit creator de conținut de pe YouTube, MrBeast, a dat de înțeles că va încerca să cumpere rețeaua de socializare chineză, care este amenințată cu interzicerea în Statele Unite.
-
Hackerii ruși schimbă strategia și atacă pe WhatsApp: Este prima dată când grupul de hackeri a fost observat folosind această tactică
Grupul rus de hackeri Star Blizzard a lansat o campanie de spear phishing în noiembrie prin intermediul platformei de mesagerie WhatsApp, marcând o schimbare în tacticile de lungă durată, a raportat Microsoft într-o postare pe blog pe 16 ianuarie.
-
Dianei Șoșoacă vrea ca România sa se apropie de BRICS: "Aş putea ajunge la închisoare, iar partidul să fie interzis!"
Într-un interviu acordat celei mai vechi publicaţii din Rusia, Izvestia, europarlamentarul Diana Șoșoacă, liderul S.O.S. România, propune Bucureştiul ca loc al negocierilor de pace dintre Rusia şi Ucraina, vorbește despre posibila sa candidatură la prezidențiale, descrie situaţia alegerilor din România şi arată că România ar avea de câştigat din apropierea de BRICS.
-
RAISA 8283 - APOCALIPSA A ÎNCEPUT! "PATRIA A PRIORI!"
Fost ofițer superior în divizia de Apărare a MApN, cont Raisa 8283, a dat semnalul pentru contra-lovitura de stat, din partea serviciilor secrete românești.
-
Un avion misterios patrulează de ore bune pe cerul României. Este Bombardier Challenger 650, iar datele zborului au fost ascunse
Un avion misterios patrulează de ore bune pe cerul României, urmând același itinerar de zbor. Bombardier Challenger 650 este considerat un avion de spionaj, iar datele zborului au fost ascunse. În plus sunt doar două avioane de acest fel în lume.
-
Cea mai citită ştire la ruşi: Georgescu a acuzat NATO că încearcă să declanșeze un al Treilea Război Mondial prin România
Interviul dat de Călin Georgescu conspiraționistului american Alex Jones în care a susținut, fără nici o dovadă, că "globaliștii" vor să declanșeze al treilea Război Mondial cu ajutorul României, a devenit cea mai citită ştire în presa de propagandă a Kremlinului.
DIN CATEGORIE
- TOP CITITE
- TOP COMENTATE
- 1.Efectul BRICS: Mai mult de jumătate din țările lumii boicotează dolarul american
- 2.Politico fac e o analiză decisivă: Al treilea război mondial este deja în desfășurare!
- 3.Elon Musk începe Operațiunea "Resetarea": Prima mare instituție care va intra în malaxor
- 4.Au ajuns-o blestemele oamenilor amărâți de care si-a batut joc: Ursula von der Leyen e grav bolnavă. Și-a anulat toate vizitele
- 5.Aici ar putea fi declanșat Al Treilea Război Mondial: au început pregătiri majore de apărare
- 6.De ce stârnește Elon Musk panică printre liderii europeni
- 7.Miracolul argentinian se poate transforma în film de groază - Aprecierea uriașă a monedei pune presiune pe Javier Milei
- 8.Donald Trump ia în calcul posibilitatea de a declara o urgenţă economică naţională
- 9.România ajunge la sapă de lemn, în timp ce economia Ungariei bubuie: salariile vor crește cu 8%, inflația fiind menținută la 3%
- 10.Afacere de 300 de miliarde de euro, propusă de Zelenski lui Trump, pentru economia SUA. "Luaţi banii şi vom cumpăra toate armele din Statele Unite"
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu