Presa franceză dezvăluie operațiunea Rusiei în România. Kremlinul a renunțat la Șoșoacă și a trecut la sprijinul pentru Georgescu în campania electorală
Postat la: 03.05.2025 | Scris de: ZIUA NEWS
Serviciile secrete românești (SRI) acuză Kremlinul de fraudarea alegerilor prezidențiale de anul trecut. Operațiunea Rusiei a vizat aducerea candidatului pe care îl susțineau în turul doi și câștigarea a 30% dintre locurile din Parlament, potrivit unei investigații a Mediapart (Franța).
Potrivit informațiilor sursei citate, România a identificat Rusia în spatele unui atac cibernetic care a avut loc în timpul votului anulat. În ceea ce privește operațiunea de interferență „masivă" pe TikTok, aceasta a fost planificată timp de un an de către Moscova și urma să beneficieze de ea un alt candidat.
După un scenariu fără precedent care a determinat pentru prima dată o țară din Uniunea Europeană să anuleze alegerile prezidențiale din cauza unei operațiuni de interferență străină, cetățenii României sunt din nou chemați la vot duminică, 4 mai, scrie platforma citată.
Pe 6 decembrie 2024, rezultatele votului, care spre surprinderea tuturor îl plasase în frunte pe candidatul de extremă dreapta Călin Georgescu, au fost anulate de Curtea Constituțională. Judecătorii s-au bazat pe rapoarte de la serviciile secrete române, desecretizate cu două zile mai devreme, care raportau atacuri cibernetice și manipulări observate pe platforma chineză TikTok în scopuri de propagandă electorală în favoarea acestuia.
Oficial, Serviciul Român de Informații (SRI) se mulțumește, în aceste documente declasificate, să menționeze o operațiune efectuată de un „actor de stat", fără a numi Rusia.
Dar neoficial, SRI desemnează Moscova în schimburile sale de informații cu partenerii europeni. Kremlinul este atât de puternic suspectat că a intervenit într-o alegere dintr-o țară membră a Uniunii Europene, încât informația, considerată a fi cea mai sensibilă, a fost transmisă în Franța la Elysée, după cum a confirmat o sursă dintr-un minister guvernamental pentru Mediapart.
Cel mai incriminator element detectat de SRI: atacurile cibernetice la adresa structurii IT care a găzduit serverele alegerilor prezidențiale. Peste 85.000 de atacuri cibernetice, lansate „inclusiv în ziua alegerilor" din 33 de țări diferite. Atacatorii au folosit metode avansate de anonimizare, care aparent erau imposibil de identificat.
Dar ceea ce SRI nu a făcut public și despre care Mediapart dezvăluie astăzi, este că a reușit să atribuie în continuare un atac care a compromis un server de hărți lui APT29, cunoscut și sub pseudonimul „Cozy Bear" sau „The Dukes", o unitate de hackeri a SVR, informații externe rusești - a nu fi confundat cu APT28 al informațiilor militare ruse, care tocmai a fost desemnat de Macron Leaks ca fiind responsabil de către Franța. APT29, la rândul său, are printre principalele sale fapte piratarea Comitetului Național Democrat în timpul alegerilor prezidențiale americane din 2016.
Când a fost contactată, ambasada Rusiei în Franța nu a răspuns întrebărilor jurnaliștilor de la Mediapart
Potrivit informațiilor deținute de sursa citată, serviciile secrete române au colectat și informații care au permis să se stabilească că strategia de ingerință „la scară largă" în alegerile prezidențiale a fost gândită și implementată de Kremlin de la sfârșitul anului 2023.
Obiectivul ei a fost să permită unui „politician care reprezintă un partid cu tendință suveranistă" să ajungă în turul doi, apoi să obțină cel puțin în alegerile legislative următoare 30%.
Pentru a face acest lucru, și din nou conform SRI, Rusia intenționează, inițial, să alimenteze zonele de nemulțumire, având grijă să nu răspândească un limbaj prea deschis pro-rus. Mai degrabă, este vorba despre exacerbarea problemelor interne precum corupția, inflația sau efectele presupuse negative ale războiului din Ucraina în țară.
A doua parte a planului constă în redirecționarea voturilor nemulțumiților către un candidat suveranist. Inițial, alegerea Kremlinului ar fi căzut pe europarlamentarul de extremă dreapta Diana Iovanovici Șoșoacă, șefa partidului SOS România. Cu toate acestea, Curtea Constituțională a României a respins-o pe 6 octombrie 2024, fără justificare publică, ceea ce a făcut furori în țară, unii denunțând un complot de stat pentru eliminarea femeii care începea să răzbească în sondaje.
Curtea Constituțională i-a interzis încă o dată să concureze pe 4 mai, punând-o în discuție pentru declarațiile sale contrare „valorilor democratice" și invocând un pericol pentru apartenența României la Uniunea Europeană și NATO.
La începutul lunii octombrie 2024, Diana Iovanovici Șoșoacă fiind eliminată din cursă, Kremlinul a trebuit să găsească un nou favorit, susceptibil, în caz de victorie, să aplice programul dorit: încetarea ajutorului pentru Ucraina. Conform SRI, Moscova s-ar fi orientat atunci către Călin Georgescu. Acest fost funcționar, în vârstă de 62 de ani, s-a declarat candidat în ultimul moment, nu a prezentat niciun buget de campanie și nu a organizat mitinguri. Nu avea nevoie.
Pe 24 noiembrie 2024, Călin Georgescu a creat surpriza obținând aproape 23% din voturi (adică peste 2 milioane de voturi) în primul tur al alegerilor prezidențiale. Cu patru săptămâni înainte, sondajele îi acordau mai puțin de 1% din intențiile de vot.
Georgescu a beneficiat de o campanie de astroturfing (o tehnică care vizează umflarea artificială a unui subiect pe rețelele sociale) „sofisticată" condusă pe TikTok, permițându-i să-și sporească popularitatea, așa cum detaliază un raport al Viginum, serviciul francez de vigilență împotriva ingerințelor digitale străine, mai scrie sursa citată.
Abonații și numărul de vizualizări ale contului său s-au triplat în două săptămâni
Hashtag-urile asociate candidatului au beneficiat, de asemenea, de o popularitate fulgerătoare, precum #CalinGeorgescu, care ar fi obținut peste 73 de milioane de vizualizări în șapte zile. Rezultate excepționale. Deși rețeaua socială chineză este foarte populară în România (aproape jumătate din populație o utilizează), aceasta reprezintă „doar" 9 milioane de persoane.
Manevra s-a bazat pe mobilizarea coordonată a aproape 25.000 de conturi TikTok care au devenit deosebit de active cu două săptămâni înainte de primul tur. Conform serviciilor secrete române, aceste conturi utilizau adrese IP unice pentru a se conecta la platformă, neputând fi legate de aceeași rețea.
Documentele declasificate de administrația română dezvăluie, de asemenea, existența mai multor canale Discord și grupuri Telegram (dintre care unele erau pregătite încă din septembrie 2022), care au difuzat către publicul lor instrucțiuni precise privind conținutul de partajat, precum și directive despre modul de manipulare a algoritmului TikTok fără a fi detectate de instrumentele sale de moderare.
Astfel, se recomanda modificarea videoclipurilor partajate cu, de exemplu, adăugarea unui emoji sau a unei fraze proprii pentru ca acestea să pară conținuturi originale și nu duplicate. Se recomanda, de asemenea, scrierea de comentarii favorabile lui Călin Georgescu sub publicațiile altor candidați sau utilizarea unor hashtag-uri folosite de acesta în propriile sale publicații.
Ceea ce a contribuit la promovarea conținuturilor legate de candidat în algoritmul de recomandare al TikTok, până la propulsarea numelui său ca a 9-a tendință la nivel mondial. Platforma chineză a estimat că a fost vorba despre o „campanie de gherilă politică de masă".
Unul dintre principalele prejudicii cauzate de această campanie de manipulare a fost alterarea încrederii alegătorilor în fiabilitatea proceselor electorale
Pentru a amplifica și mai mult manipularea, peste 130 de influenceri, reprezentând peste 8 milioane de abonați, au fost recrutați pentru a oferi „fără voia lor", insistă Viginum, vizibilitate candidatului Georgescu.
Influencerii erau însărcinați să difuzeze videoclipuri care îndemnau alegătorii să meargă la urne, fără a menționa numele unui candidat. În mesajele lor video, ei descriau calitățile așteptate de la un „candidat ideal" și împărtășeau hashtag-uri predefinite. Odată ce videoclipurile lor erau publicate, rețele coordonate de conturi inundau apoi spațiul de comentarii cu mesaje de susținere pentru Călin Georgescu, prezentat ca având calitățile acestui „candidat ideal".
Serviciul Român de Informații a indicat într-un raport declasificat că unii dintre influencerii recrutați au fost contactați prin intermediul platformei de marketing românești FameUp, care pune în legătură agenții de publicitate care doresc să desfășoare campanii publicitare pe TikTok și YouTube cu influenceri care pot relata mesajele lor contra unei remunerații. Alții ar fi fost contactați prin e-mail, prin intermediul companiei de comunicare sud-africane FA Agency, care oferea o remunerație de 1.000 de euro per videoclip.
Odată ce alegerile au fost anulate, „Rusia și aliații săi" au difuzat pe rețelele sociale, „masiv și în mod coordonat", conform unui serviciu de informații european, un narativ care acuza autoritățile române de o „lovitură de stat", unele publicații fiind însoțite de fotomontaje care puneau în scenă prezența tancurilor în orașe românești, denunțând „sfârșitul democrației", acuzând NATO și Statele Unite de implicare în complot. Un mesaj care a fost preluat, curățat de exagerările sale, dincolo de mișcarea de extremă dreaptă și care a infuzat în întreaga societate civilă.
Ceea ce va determina serviciul francez Viginum să scrie în concluzia raportului său că „unul dintre principalele prejudicii cauzate de această campanie de manipulare a fost alterarea încrederii alegătorilor în fiabilitatea proceselor electorale".
Operațiuni de ingerință „violente" și „dirijate de administrația prezidențială rusă" au fost detectate în ultimele luni în diferite țări europene unde se desfășurau alegeri. Franța este, de asemenea, vizată.
DIN ACEEASI CATEGORIE...
-
Panică în Pentagon, după ce un raport scoate la iveală criza rachetelor Tomahawk
Alarma in Pentagon, dupa apariția unui raport care scoate la iveala o problema sensibila: epuizarea accelerata a stocuri ...
-
Scenariul Kharg: planul care ar putea schimba războiul cu Iranul - dar și riscurile unui conflict fără sfârșit
În culisele Pentagonului se contureaza unul dintre cele mai riscante scenarii ale actualei confruntari: o eventual ...
-
E un scandal imens între Trump si Netanyahu. SUA respinge planul Israelului de a răsturna regimul de la Teheran: „De ce naiba aș face asta?!"
Donald Trump a respins categoric planul lui Benjamin Netanyahu de a provoca o revolta populara in Iran, intr-un schimb d ...
-
Iranul a intrerupt o rută cheie de aprovizionare cu gaze a Turciei
Iranul a intrerupt livrarile de gaze catre Turcia in urma atacului israelian asupra zacamantului de gaze South Pars, rel ...
-
Sub pretextul războiului cu Iranul, Israelul își extinde teritoriul în Liban și anunță noi cuceriri teritoriale: e vizat sudul Libanului, până la râul Litani
Armata israeliana va ocupa sudul Libanului pana la raul Litani, a anuntat marti ministrul apararii Israel Katz, fiind pe ...
-
Vladimir Putin sabotează negocierile de pace cu Ucraina în mod deliberat. Are un plan bine pus la punct și îl urmează fără abateri
Reprezentantul permanent al Ucrainei la ONU, Andriy Melnyk, a declarat ca Rusia face in mod deliberat cerințe nerealiste ...
-
Manevre pentru Venezuela: Fără a declara război, China se mișcă, influențează și impune noi recorduri împotriva intereselor SUA
China a inceput sa ia o serie de masuri practice, incepand cu realizarea ca Statele Unite au facut din controlul petrolu ...
-
Cât este de adevărat că Ungaria e „calul troian" al Rusiei în Europa? Țările UE reacționează dur la dezvăluirile Washington Post
Comisia Europeana si-a exprimat luni „profunda ingrijorare" cu privire la informatiile publicate de Washington Pos ...
-
Un diplomat iranian dezvăluie de ce nu cedează Iranul, în ciuda pierderilor din război
Iranul respinge, in aceasta etapa, orice ieșire diplomatica din conflict și iși construiește strategia pe capacitatea de ...
-
Paradoxul războiului din Golf: SUA sunt în război cu Iranul, dar au ridicat sancțiunile pe petrol iranian
SUA au suspendat pentru 30 de zile sancțiunile privind achiziționarea de petrol iranian pe mare, intr-o incercare de a r ...
-
Trump ia în calcul încheierea operațiunii din Iran. S-a încercat lovirea cu rachete balistice a unei baze militare americane aflate la 4.000 de kilometri distanță
Președintele american Donald Trump a declarat ca SUA ia in considerare „incheierea" operațiunii sale militare din ...
-
Liderul suprem al Iranului aruncă bomba: „Nu noi am atacat Turcia și Omanul. Este o înșelătorie menită să creeze diviziuni"
Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, a declarat ca recentele atacuri atribuite unor ținte din Turcia și Oman nu ...
-
Congresul SUA îi va da peste bot lui Trump: Nu va aprobat cele 200 de miliarde de dolari pentru a continua razboiul din Iran pe care nici nu l-a autorizat (surse)
Surse din presa de la Washington susțin ca legislatorii democrați și unii membri republicani vor pune azi la indoiala ne ...
-
Aurul şi argintul se prăbuşesc pe pieţele globale, pe fondul temerilor legate de războiul din Iran şi inflaţie
Aurul si argintul au inregistrat scaderi puternice joi, pierzand aproximativ 5%, respectiv 10%, intr-un val amplu de van ...
-
Netanyahu recunoaște că vrea petrolul și gazele din Orientul Mijlociu după război: „Să treacă prin Israel"
Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a declarat ca este de parere ca ar trebui construite conducte pentru a transporta petr ...
-
Sondaj cu cifre dezastruoase pentru Donald Trump: Atinge un nivel minim, cu puțin timp înainte de alegeri
Rata de aprobare a președintelui SUA, Donald Trump, a atins un nou nivel minim in cel de-al doilea mandat. Este rezultat ...
-
El Pais despre conducerea UE: „Cea mai slabă din ultimele decenii"
Cotidianul spaniol El Pais a publicat un material in care supune criticii conducerea superioara a Uniunii Europene. Potr ...
-
SUA cer demisia președintelui cubanez: „O amenințare neobișnuită și extraordinară"
Administrația Trump solicita demisia președintelui cubanez. Informația care nu a fost confirmata in mod oficial ar fi fo ...
-
Ideologul lui Putin cere oprirea totală a internetului occidental. Rușii au și un internet propriu: "Altă lume nu avem pentru voi!", spune Dughin
Internetul occidental in Rusia ar trebui oprit complet pe tot parcursul verii, pentru ca oamenii sa inceapa sa traiasca ...
-
Ușakov a răspuns într-un limbaj licențios la planul consilierilor lui Macron privind Ucraina: Fuck yourself!
Consilierii președintelui Franței, Emmanuel Bonn și Bertrand Buchwalter, s-au deplasat in februarie la Moscova pentru o ...
-
Israelul face prăpăd în Liban: Aproape 1.000 de morți, cel puțin 107 copii și 66 de femei
Potrivit unei informari oficiale date de Ministerul Sanatații din Liban, peste 850 de persoane au fost ucise in atacuril ...
-
„Vom câștiga mulți bani". Postarea lui Trump despre războiul din Iran, care a provocat consternare în industria petrolului
Președintele Donald Trump a facut recent o declarație care a starnit nemulțumire, in condițiile in care prețurile petrol ...
-
Viktor Orban a decis să le dea ucrainenilor mașinile blindate. A păstrat însă banii și aurul: 'Vă mai așteptăm'
Ungaria a decis sa trimita Ucrainei doua vehicule bancare care au fost confiscate, dar a pastrat cele 40 de milioane de ...
-
Isralo-SUA aruncă "focul iadului" asupra Iranului. Netanyahu și Trump anunță prăpădul: "Fiți atenți la ce se va întâmpla astăzi!"
Armata israeliana a lansat vineri un nou val de atacuri masive asupra capitalei iraniene, Teheranul, unde s-au auzit exp ...
-
Prețul petrolului crește din nou. Petroliere avariate în Strâmtoarea Ormuz după atacuri cu bărci-kamikaze atribuite Iranului
Doua petroliere au fost grav avariate in Stramtoarea Ormuz dupa atacuri atribuite unor ambarcațiuni incarcate cu explozi ...
-
Dosarul Epstein zgudie guvernul de la Londra - Care ar fi fost rolul lui Nigel Farage
Guvernul britanic a publicat miercuri primele documente referitoare la numirea lui Peter Mandelson in functia de ambasad ...
-
Care e „cartea ascunsă" pe care Iranul o mai are de jucat după "faza pe rachete"
Iranul s-ar putea afla la doar cateva zile de a ramane fara lansatoare de rachete, dar experții avertizeaza ca regimul d ...
-
Bloomberg: Putin a devenit singurul învingător al războiului din Iran
În orice caz, așa considera presa americana. Marina Militara a SUA lanseaza rachete Tomahawk asupra Iranului, astf ...
-
Ruptură majoră între SUA și Israel după invazia în Iran: Netanyahu l-a fentat pe Trump referitor la bombardamente asupra depozitelor de petrol
Loviturile Israelului asupra a 30 de depozite iraniene de combustibil de sambata au depașit cu mult așteptarile SUA cand ...
-
Motivul pentru care rebelii Houthi din Yemen stau departe de războiul din Iran
Conducerea Houthi din Yemen adopta o abordare precauta și evita implicarea directa in razboiul actual dintre Statele Uni ...
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu